WSPÓŁPRACA REKLAMOWA

Jak wybierać pstrąga i jak przygotować z niego szybkie dania dla całej rodziny

Choć Polska jest krajem wielu rzek oraz dysponuje otwartym dostępem do morza, to spożycie ryb nie jest u nas największe. Choć rozmaitymi rybnymi specjałami zajadali się polscy królowie i nie brakowało ich w kuchni dworskiej, to z czasem dania z ryb zostały zredukowane do wigilijnego karpia i panierowanego dorsza, najczęściej z mrożonki. A szkoda, bo ryby są nie tylko smaczne, ale i zdrowe (stanowią źródło kwasów omega-3, białka, składników mineralnych oraz witamin), a te pochodzące z lokalnych akwakultur – na przykład pstrągi – są hodowane w sposób zrównoważony, czyli najmniej obciążający dla środowiska.

         
ocena: 0/5 głosów: 0
Jak wybierać pstrąga i jak przygotować z niego szybkie dania dla całej rodziny
fot. mat. prasowe
Dlatego stojąc przed ladą chłodniczą, zamiast po mrożonego mintaja z Pacyfiku czy wietnamską pangę, sięgnij po świeżego pstrąga z polskiej akwakultury. Pstrągi są jednymi z najbardziej wymagających gatunków ryb, jeśli chodzi o czystość wody, w której bytują, więc możesz mieć pewność, że ich mięso jest bezpieczne. Co więcej, ryby pochodzące z lokalnych hodowli trafiają do sklepów najszybciej (nawet w 24 godziny od złowienia) – ich świeżość jest więc niepodważalna.
 
  • Po czym poznać, że pstrąg jest naprawdę świeży? Warto zwrócić uwagę, przede wszystkim na:
  • Oko – powinno być błyszczące i wyraźnie wypukłe, a nie mętne i zapadnięte.
  • Łuski – powinny być lśniące, pokryte lekko śluzem.
  • Ciało – musi być sprężyste, po naciśnięciu palcem powinno natychmiast odzyskiwać swój kształt.
  • Ogon – jędrny i sztywny, nie może opadać.
  • Skrzela – intensywnie lub bladoczerwone muszą być wilgotne i lśniące, absolutnie nie mogą być lepkie czy plamiste.
  • Zapach – delikatnie jodowy – to znak świeżości ryby.
mat. prasowe

Warto też dodać, że świeżego pstrąga pozbawionego wnętrzności można przechowywać w lodówce do maksymalnie dwóch dni. Gotowe dania z ryb również przechowujemy w chłodzie. Pstrąg, jak inne ryby, nadaje się też do mrożenia. Warto jednak pamiętać, żeby przed spożyciem odmrażać pstrąga powoli w niskiej temperaturze, a nie np. zalewając go ciepłą wodą.
 
Dysponując świeżym pstrągiem, warto od razu przystąpić do gotowania. Proponujemy przygotować go w piekarniku, a będzie najzdrowszy, pełen aromatu i doskonały w smaku. Delikatne mięso ryby świetnie łączy się np. ze świeżymi ziołami, pieczonymi ziemniakami, marchwią, porem i orzeźwiającą w smaku bulwą kopru włoskiego. Warto też kulinarne inspiracje czerpać z podróży i zaskoczyć rodzinę aromatycznym pstrągiem z azjatyckim twistem!

Pstrąg pieczony po azjatycku

Składniki dla 2 osób:
2 pstrągi
kawałek świeżego imbiru
łyżka sosu sojowego
ćwierć czerwonej papryki
ćwierć pęczka natki pietruszki
łyżka wina mirin
pół łyżki miodu
pół łyżki przyprawy do piernika
ząbek siekanego czosnku
2 posiekane cebule dymki
1 marchewka
pół papryczki chilli
łyżka oleju sezamowego
 
Sposób przygotowania: 

Skórę pstrąga natnij ostrym nożem co około 2 cm i odłóż go na dużą blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Przygotuj sos: wymieszamy imbir z sosem sojowym, winem mirin, miodem i przyprawami. Ryby polej tą mieszanką i dokładnie wetrzyj marynatę w nacięte boki. W szczeliny włóż też ząbki czosnku. Żeby pstrąg był pełen smaku, odłóż go do zamarynowania na minimum 30 minut. Rozgrzej piekarnik do 180°C. Do pstrągów dodaj cebulę, paprykę, marchew i chilli. Wszystko skrop olejem sezamowym. Włóż do piekarnika na 25 minut. Najlepiej smakuje z ryżem jaśminowym.
 
Smacznego!
 
Po więcej przepisów zapraszamy na www.terazpstrąg.pl

mat. prasowe