Jak wybrać dobre mleko?

Wbrew pozorom wybór mleka nie jest prostą sprawą. Oto kilka rad i informacji, które pomogą nam w zakupie.

         
ocena: 5/5 głosów: 1
Jak wybrać dobre mleko?

Kiedy będąc na zakupach kierujemy swoje kroki do działu z nabiałem możemy znaleźć się w trudnej sytuacji związanej z wyborem mleka.

Różnorodność butelek, kartonów, oznaczeń i nazw może wywołać nie lada ból głowy. Żeby uniknąć takiej sytuacji warto wiedzieć parę szczegółów o mleku.

Pierwszym oczywistym kryterium według którego dzielą się rodzaje mleka jest jego pochodzenie.

Mleko krowie ma dużo wapnia i niewiele tłuszczu.  Warto jednak wiedzieć, że mleko oznaczane jako „prosto od krowy” może zawierać bakterie niezalecane dla małych dzieci.

Mleko owcze w Polsce nierozłącznie związane z góralskim oscypkiem bardzo popularne jest w Hiszpanii. Jest ono tłuste, ale zawiera więcej składników odżywczych.

Mleko kozie, o charakterystycznym smaku i zapachu jest też bardzo tłuste.Nieodpowiednie dla dzieci z powodu bardzo dużej ilości składników mineralnych.

Istnieje również alternatywa dla osób chorujących na cukrzycę. Jest to pozbawione laktozy mleko sojowe. Laktozy są również pozbawione wchodzące ostatnio na nasz rynek mleka pozbawiane laktozy podczas prodkucji.


Tajemnice kartonu


Bez dwóch zdań najpopularniejsze w Polsce jest mleko krowie. Warto zdawać sobie sprawę z tego co oznaczają poszczególne napisy na przeciętnym kartonie.

Mleko pasteryzowane – oznacza to, że mleko zostały poddane specjalnej obróbce cieplnej, która miała za zadanie zatrzymać rozwój bakterii.

UHT ( ang. Ultra High Temperature) – mleko sterylizowane za pomocą wysokiej temperatury, co przedłuża termin przydatności.

Mleko skondensowane - pozbawiane wody poprzez odparowywanie, często jest dodatkowo słodzone.

Mleko w proszku - również pozbawiane wody i dodatkowo suszone, jego wartości odżywcze nie odbiegają od zwykłego, płynnego mleka UHT.

Podczas zakupu warto sprawdzić, czy na kartonie widnieją te skróty. Pozwoli nam to podjąć decyzję o tym gdzie przechowywać mleko i jak długo nadaje się ono do spożycia. Powinniśmy tam znaleźć również informacje o poziomie tłuszczu, substancji odżywczych i innych.

Uważajmy równiez na chytre zabiegi producentów - mleko bez konserwantów tak naprawdę nie istnieje.

Zwróćmy również uwagę na certyfikaty, które zostały przyznane producentom ze względu na przykład na pochodzenie z certyfikowanych gospodarstw ekologicznych. Takie mleko ma często krótszy okres, w którym nadaje się do spożycia.

Dla będących na diecie

Zakłady mleczne prezentują bardzo bogate spektrum produktów. Każdy znajdzie coś dla siebie.
Jeżeli prowadzimy zdrowy tryb życia i dbamy o linię warto wybrać mleko light. Kiedy natomiast nie znosimy samego smaku mleka, ale zależy nam na wapniu i składnikach odżywczych - może wtedy dobrym wyborem będzie mleko smakowe?