7 sposobów na ograniczenie słodyczy

Powstrzymywanie się od sięgnięcia po słodkie ciastko, batonik czy czekoladkę dla większości z nas jest bardzo trudne. Jak skutecznie ograniczyć spożywanie słodyczy? Poznaj kilka sprawdzonych sposobów.

         
ocena: 0/5 głosów: 0
7 sposobów na ograniczenie słodyczy
fot. Fotolia
Dla wielu próby rezygnacji ze słodyczy są jak walka z nałogiem nikotynowym albo innym. To proces żmudny, trudny, a dla niektórych nawet wydający się nie do przejścia. Nic dziwnego. Słodycze są pyszne, poprawiają humor, większość z nich dostępna jest w przystępnych cenach i łatwo je kupić – są w każdym kiosku czy na stacji benzynowej, nie mówiąc już o cukierniach czy działach z ciastkami w hipermarketach.

Zabijają pierwszy głód, są prostą do zdobycia przekąską, świetnie sprawdzają się jako nagroda za trudny egzamin albo prezent z jakiejś przyjemnej okazji. Podobnie jak nikotyna – uzależniają.

Im więcej cukru spożywamy tym bardziej nasz organizm się do niego przyzwyczaja i domaga się większych ilości. Od nadmiaru słodyczy nie tylko tyjemy, ale możemy mieć problemy z próchnicą, zwiększa się ryzyko zachorowania na cukrzycę typu II i wiele innych groźnych chorób.

Jeśli więc nie potrafimy zrezygnować ze słodyczy całkowicie warto przynajmniej wprowadzić pewne ograniczenia. Każde z nich działa na korzyć naszej kondycji! Poznajcie 7 sprawdzonych metod.

1. Kupuj owoce. Są pyszne, zdrowe i słodkie. Ulubiony owoc świetnie zastąpi batonik albo ciastko, kiedy napadnie nas ochota na coś słodkiego, a do tego dostarczy nam witamin i minerałów.

2. Nie rób zapasów słodyczy w domu. Jeśli w szafkach kuchennych nie znajdziesz nic słodkiego, co mógłbyś podjeść między posiłkami, jest małe prawdopodobieństwo, że będzie Ci się chciało wyjść z domu do sklepu specjalnie po batonik.

3. Rób zapasy orzechów i suszonych owoców. Kup najlepiej kilka paczek, żeby zawsze były pod ręką zarówno w domu, jak i w pracy. Sprawdzą się jako zdrowa przekąska także przed telewizorem, a unikniesz zapychania się słodyczami.

4. Wyznacz jeden dzień w tygodniu na jedzenie słodyczy. Mając świadomość, że w tym jednym dniu możesz trochę przymknąć oko na żywieniowe zasady, będzie Ci łatwiej ich przestrzegać w pozostałe dni tygodnia.

5. Rób słodkości własnoręcznie. Będą z pewnością zdrowsze niż te gotowe kupione w sklepie. Piekąc sam ciasto, ciastka czy przygotowując batoniki lub cukierki bez problemu kontrolujesz ilość dodawanego cukru i jakość składników. A ile zabawy i satysfakcji!

6. Przygotowuj pełnowartościowe posiłki. Wiadomo, że nie zawsze i nie każdy ma na to czas, ale staraj się znaleźć rano choć kilka minut przed wyjściem do pracy na przygotowanie domowej kanapki, sałatki czy surówki. Najedzony będziesz z mniejszym zaangażowaniem rozglądał się za słodyczami.

7. Jedz gorzką czekoladę z prawdziwym kakao. Pysznie smakuje, a jest dużo zdrowsza od przeciętnego batonika i zdecydowanie lepiej niż on sprawdzi się w chwili, gdy odczujemy silną potrzebę zjedzenia słodkiej przekąski. Dodaje energii, sprzyja koncentracji, wzmacnia serce i ma wiele substancji odżywczych.