Japonia i kuchnia japońska

  • 2

Przewodnik kulinarny PASCLA – Japonia to prawdziwa gratka. Z zapartym tchem śledzimy kulinaria Kraju Kwitnącej Wiśni...

         
ocena: 4/5 głosów: 4
Japonia i kuchnia japońska

Przewodnik kulinarny PASCLA – Japonia to prawdziwa gratka nie tylko dla miłośników Japonii. Od samego początku, z zapartym tchem, jesteśmy prowadzeni przez Kraj Kwitnącej Wiśni, chłonąc jego unikalną historię, kulturę i geografię. Dowiemy się z niego nie tylko, że historia kuchni japońskiej liczy sobie około 8-10 tys. lat, ale również to jak ewoluowała i zaczęła nabierać wyraźnych kształtów pod wpływem kuchni chińskiej, która na zawsze zdeterminowała kuchnie tego zakątka świata.
Jednak kuchnia japońska, mimo swojej otwartości na wpływy, okazała się jednocześnie najbardziej różna od kuchni chińskiej, ponieważ wszystkie wpływy były od razu modyfikowane pod kątem miejscowych gustów i możliwości. Wystarczy porównać smak sake i chińskiego wina ryżowego, a najostrzejsze japońskie dania wydają się anielsko łagodne w porównaniu z hunańskimi czy syczuańskimi. Kuchnię japońską można dzielić na wiele kategorii, jednak kluczem do niej jest odkrycie podziału na potrawy smażone w głębokim oleju, pieczone oraz gotowane na parze. Poza tym w żadnej innej kuchni walory estetyczne nie są tak istotne jak w japońskiej. Aranżacja i dekoracja potraw zazwyczaj nawiązuje do pór roku, przy czym chodzi tu jednak o ich zaprzeczenie, np.: miskę zupy podaną w upalny dzień, spryskuje się kroplami wody dla wywołania wrażenia chłodu. Kraj Kwitnącej Wiśni jest tak różnorodny pod względem kulinarnym, jak jego bogata historia. Przemierzając regiony Hokkaido, Honsiu, Tokio, Shikoku, Kiusiu i Okinawa poznamy nie tylko ich ciekawą historię, ale i charakterystyczne dania. W przewodniku, oprócz arcywyszukanych przepisów, znajdziemy również sporo rad dla odwiedzających Japonię. Dysponując wiedzą, że w kaisekach można słono zapłacić za spotkanie z kuchnią, turyści unikną wielu nieporozumień. Najbardziej uwielbianym daniem przez dziesiątki milionów Japończyków jest ramen, który występuje w każdym regionie, jednak ma specyficzne dla każdego z nich właściwości. Za niewielką kwotę można cieszyć się miską makaronu w gorącym bulionie, z obfitą wkładką z mięsa, ryb, warzyw i owoców morza, grzybów, kapusty, a czasem pierogów. Przez swoją różnorodność nigdy się nie nudzi, a Japończycy przebywający poza krajem wspominają go ze łzą w oku…
Istotna w przewodniku jest część poświęcona najpopularniejszym terminom i zwrotom zaczerpniętym z kuchni japońskiej. Jest to o tyle ważne, iż może nas wyposażyć w wiedzę, że „baran” to nie jest mięso popularnego zwierzęcia tylko niejadalne dekoracje używane przy sushi , a „tako” nie ma nic wspólnego z kuchnią meksykańską, ale jest to określenie ośmiornicy ;)
Znalazły w nim również miejsce tak ważne elementy japońskiej kuchni jak słodycze, herbaty i sake. Zostanie nam także przybliżona japońska tradycja kaiseki, która odzwierciedla umiłowanie Japończyków do pór roku i produktów sezonowych. Nie bez powodu właśnie tam sprawdza się zastosowanie produktów spożywczych, najlepiej odpowiadających w danym miesiącu. Jeżeli interesuje Was dlaczego w kwietniu najlepiej smakują węgorze, sardynki, młode łodygi imbiru, groszek i fasolka, a co jada się w czasie pozostałych miesięcy sięgnijcie do przewodnika kulinarnego PASCALA - Japonia po niezapomniane wrażenia z Kraju Kwitnącej Wiśni.

Wydawnictwo Pascal

Kuchnia japońska - przepisy >