Tego nie jedz przed snem!

Jeśli masz problemy ze snem, rano wstajesz zmęczona i niewyspana, a do tego ciągle tyjesz, prawdopodobnie musisz coś zmienić w swoim wieczornym jadłospisie.

         
ocena: 5/5 głosów: 1
Tego nie jedz przed snem!
fot. Fotolia
Podstawową zasadą żywienia wieczorem jest zjadanie posiłków lekkich, nieprzejadanie się oraz jedzenie najpóźniej do trzech godzin przed snem. Warto też zwracać uwagę na to, co zjadamy na kolację.

Utrzymanie odpowiedniej diety sprawi, że Twój organizm w nocy zamiast zajmować się trawieniem ciężkostrawnych produktów będzie mógł po prostu odpocząć. Trawienie do dla niego spory wysiłek – oszczędźmy mu więc pracy i pozwólmy zebrać siły na kolejny dzień. Późne jedzenie może być również przyczyną otyłości. Podczas snu nie wydatkujemy zbyt dużo energii, w konsekwencji to, co spożywamy bezpośrednio przed spaniem może odkładać się w naszym ciele jako niechciana tkanka tłuszczowa. Są także produkty, które nas pobudzają i ożywiają. Jeśli zależy nam na mocnym, zdrowym śnie bez obracania się w łóżku z boku na bok, również takiego jedzenia powinniśmy unikać.

Słodycze
Udowodniono, że zbyt duża ilość cukru przed snem może odpowiadać za... koszmary senne. Dzieje się tak, ponieważ gwałtowny wzrost cukru w organizmie ma wpływ na działanie fal mózgowych. Dodatkowo słodkości z czekoladą zawierają kofeinę i dostarczają sporą dawkę energii, co może utrudniać zaśnięcie nie gorzej niż kilka łyków prawdziwej kawy.

Makaron
Makarony zawierają dużo węglowodanów, które w procesie trawienia podczas snu mogą zmienić się tłuszcz. Mimo że makarony są sycące i świetnie działają na głód po całym dniu pracy, warto jednak unikać ich jedzenia o zbyt później porze jeśli nie chcemy przytyć. Dodatkowo o ciężkostrawności makaronu decydują często składniki, z jakimi łączymy ten produkt – najczęściej są to tłuste sery czy sosy, które obciążają nasz układ trawienny.

Warzywa
W ciągu dnia nie powinniśmy odmawiać sobie zdrowych warzyw, zrezygnujmy jednak z nich w porach wieczornych. Zawierają dużo błonnika, którego strawienie trwa zbyt długo, aby nie pozostawało bez wpływu na nasz sen.

Czerwone mięso
Jeśli lubisz czerwone mięso zjadaj je na posiłki w porze obiadowej. Wieczorne jedzenie czerwonego mięsa nie jest dobrym pomysłem, gdyż zawiera dużo tłuszczów. Może długo zalegać w naszym organizmie powodując uczucie ciężkości zakłócające relaksujący sen.

Alkohol
Wiele osób uważa, że jeden drink przed snem pozwala się rozluźnić, dzięki czemu łatwiej zasnąć. To prawda, alkohol przyspiesza zasypianie, jednak wpływa na jakość snu. Po alkoholu śpimy gorzej i rano wstajemy nie tak zregenerowani jakbyśmy tego oczekiwali.

Owoce
Owoce, podobnie jak warzywa, są zdrowe i odżywcze, jednak najlepiej jest je jeść w ciągu dnia. Na noc dostarczają nam zbyt wiele cukrów prostych, których nie mamy jak spalić. Niektóre z owoców mogą być również moczopędne, co dodatkowo nas wybudza ze snu.

Czipsy, paluszki
Słone przekąski takie jak czipsy, paluszki, popcorn, krakersy czy orzeszki solone często pojawiają się na wieczornych spotkaniach przy piwie ze znajomymi. Ich spożywanie przed snem to jednak spory błąd. Każdy z tych produktów nie zawiera praktycznie żadnych wartości odżywczych, za to za dużo tłuszczów i soli. Są ciężkostrawne i nasz organizm musi nieźle napracować się nad ich trawieniem.