Karnawałowe smakołyki

  • 2

Karnawał nieodłącznie kojarzy nam się z pączkami, faworkami, różami czy oponkami. Zapraszam do przeczytania porady, w której znajdziecie kilka propozycji czym jeszcze możecie uraczyć gości!

         
ocena: 5/5 głosów: 5
Karnawałowe smakołyki
fot. Fotolia

W tym szczególnym czasie na naszych stołach królują zakąski, różnego rodzaju koreczki, kanapeczki, sałatki. Dania na zimno w galarecie, patery z wędlinami czy deski pełne serów. Okres karnawału zaczyna się 6 grudnia, w święto Trzech Króli a kończy w Środę Popielcową. Jest to czas szalonych zabaw, balów przebierańców, balów maskowych i domówek.
Na imprezach tego typu, niekoniecznie w karnawale, najlepiej sprawdza się szwedzki stół i małe przekąski, które można zjeść niemal „na raz”. Nie powinno podawać się ciężkiego, tłustego jedzenia.

Polecam więc wyłożyć kabanosy, różnego rodzaju sery pleśniowe, żółte a do tego pomidorki koktajlowe. Nie zawiodą na pewno korniszony, grzybki marynowane, papryka w zalewie. Przygotowanie takich półmisków trwa dosłownie chwilę.

Można naszykować także małe kolorowe kanapeczki – z ogórkami, pomidorem, sałatą, oliwkami, wędliną. Nie wypada pominąć także koreczków - moja propozycja to małe kuleczki kotlecików mielonych, kawałek sera żółtego, oliwka, plaster ogórka zielonego, pomidor koktajlowy.

Panów z pewnością zadowolą koreczki śledziowe z korniszonami, cebulą, kawałkami papryki. Nie pogardzą na pewno także prostymi w przygotowaniu bułeczkami z pieczarkami, które można zabrać ze sobą na wynos. Do powyższych propozycji można dołożyć jeszcze jedno danie na ciepło - wtedy na pewno każdy z gości znajdzie coś dla siebie w proponowanym przez nas menu.

Na koniec warto wspomnieć, że wyraz „karnawał” pochodzi od włoskiego ‘carne vale’ - oznacza to pożegnanie mięsa przed wielkim postem.

Karnawał kojarzony jest z zabawą, tańcami – wywodzi się z kultów płodności. Kiedyś wierzono, że im wyższe będą skoki, tym wyżej urośnie zboże.

W dawnych czasach w tym okresie jedzono dużo jaj, słodyczy, mięsa, żeby później pokutować w okresie postu za grzech objadania się. Za ostatni dzień karnawału uważa się Tłusty Czwartek, kiedy to objadamy się pączkami z nadzieniem różanym, konfiturami, czekoladą, budyniem, powidłami.