Majówkowy savior vivre. Przy stole w plenerze

Mimo zmiennej pogody, majówka stanowi nieoficjalny początek sezonu jedzenia na świeżym powietrzu. Jak zachować się na działce albo spotkaniu w ogrodzie?

         
ocena: 0/5 głosów: 0
Majówkowy savior vivre. Przy stole w plenerze
Zbliża się czas wypadów na działkę, proszonych obiadów w ogródku i kameralnych imprez na balkonie. Jakie zasady obowiązują podczas wizyty u przyjaciół albo wypadu na ich działkę? Podpowiadamy.

Gość idealny

W jakim stopniu goście powinni angażować się w pomoc podejmującym ich przyjaciołom? Zależy, czy zaproszono nas na obiad albo imprezę w ogrodzie, czy na kilkudniowy pobyt na działce. 

Podczas kilkugodzinnego spotkania nie wparowujemy do kuchni nieproszeni, wystarczy pomóc w uprzątnieciu stołu. Jeśli odwiedziny trwają kilka dni, obowiązki dzielimy między siebie. Wypada zgłosić się do pomocy w zakupach (i pokryć część kosztów), pomóc w przygotowaniu posiłków lub rozpaleniu grilla, uczestniczyć w zmywaniu I sprzątaniu. 

Szczególnie ważna będzie współpraca przed wyjazdem - uporządkowaniu domku, wyniesieniu śmieci, odłączeniu urządzeń elektrycznych itd. 

Kto pyta, nie błądzi 

Żeby w pełni cieszyć się spotkaniem czy wyjazdem, należy porozmawiać z gospodarzami o ich oczekiwaniach. Pamiętaj, żeby zawczasu zapytać, co przynieść na przyjęcie (butelkę wina, sałatkę czy deser?). Jeśli planujesz na spotkanie majówkowe zabrać psa, upewnij się, czy gospodarze się na to zgadzają. 
Nie należy się obrażać, jeśli odpowiedź nie jest po naszej myśli. Podejmowanie gości to zawsze duża inwestycja czasu i zaangażowania, a najlepszą formą wdzięczności za gościnę będzie dostosowanie się do zasad panujących w domu gospodarzy. 


fot. Adobe Stock

Uwaga na używki

Pamiętajmy, że w obecności gospodarzy i innych gości nie powinniśmy robić niczego, co mogłoby im przeszkadzać. To oczywiście obejmuje papierosy! Palenie przy stole jest nieakceptowalne, nawet na świeżym powietrzu. W ten sposób nieuchronnie zepsujemy posiłek naszym towarzyszom.

Co z alternatywnym produktami tytoniowymi? Choć wiele badań wskazuje, że ograniczają szkodliwość biernego palenia, również zapach e-papierosów czy podgrzewacza może przeszkadzać naszym niepalącym znajomym. Najbezpieczniejszym wyborem będą tu beztytoniowe saszetki z nikotyną (np. VELO), które nie zagrażają ani zdrowiu, ani powonieniu pozostałych gości. 

Spotkaniom na świeżym powietrzu, jak i grupowym wyjazdom, często towarzyszy też alkohol. Pamiętajmy jednak, żeby zachować umiar. Nadmiar napojów wyskokowych psuje atmosferę przy stole i naraża gospodarzy na dodatlowy kłopot z opanowaniem gościa, który zdecydował się na jeden kieliszek za dużo. 

Bądźmy wrażliwi na potrzeby innych gości 

Jeśli pomagamy w przygotowaniu majówkowego menu, pamiętajmy, żeby upewnić się w kwestii preferencji pozostałych biesiadników. 
Uwzględniajmy potrzeby osób, które nie jedzą mięsa, mają alergie czy nietolerancje pokarmowe albo ograniczają kalorie. Nie zmuszajmy nikogo do jedzenia, a przede wszystkim – do picia. Nikt nie chce się tłumaczyć, jeśli jest w stanie błogosławionym, cierpi na problemy zdrowotne, ogranicza lub eliminuje alkohol.

Jeśli na spotkaniu towarzyskim będą dzieci, spytajmy rodziców (szczególnie początkujących), czy nie potrzebują pomocy w ogarnięciu swoich pociech. Możemy np. mieć maluchy na oku, kiedy rodzice pomagają w kuchni albo poświęcić chwilę na zabawę z najmłodszymi. Nasi przyjaciele na pewno docenią, jeśli dzięki naszej pomocy zyskają chwilę oddechu. 
Podczas wypadów na działkę, unikajmy zachowań, które będą uciążliwe dla innych. Przykładem może być zachowanie względnej ciszy, kiedy część gości położy się spać nieco wcześniej. 


fot. Adobe Stock

Unikajmy konfliktów

Polityka jest ulubionym tematem rozmów Polaków, ale w sytuacjach towarzyskich najlepiej jej unikać, zwłaszcza jeśli w gronie są nowe osoby. Konstruktywna dyskusja zawsze jest mile widziana, ale od celnych argumentów do zaognionego sporu często jest bliżej, niż myślimy. Jeśli zauważymy, że rozmowa balansuje na granicy, możemy spontanicznie rozpocząć nowy temat albo odwrócić uwagę propozycją gry towarzyskiej. 
Nigdy nie zadawajmy gospodarzom ani innym gościom niedyskretnych, wścibskich pytań, a jeśli robi to ktoś inny, stańmy po stronie pokrzywdzonego. 

Jeśli wśród zaproszonych są osoby, które się nie lubią, zachowajmy neutralność i unikajmy “zakulisowych” rozmów, które można odebrać jako obmawianie. 

Nie dla narzekania

Jeśli coś nam nie odpowiada, możemy delikatnie zwrócić uwagę gospodarzom. Pamiętajmy jednak, że zasady dobrego wychowania wymagają od nas pewnej elastyczności. 

Nie narzekajmy na smak posiłków czy warunki zakwaterowania w domku letniskowym. Gospodarze z pewnością chcą zapewnić nam jak najprzyjemniejszy pobyt, a krytyka byłaby z naszej strony brakiem wdzięczności za zaproszenie. 
Wszyscy chcemy spędzić wolne dni w przyjemnej, harmonijnej atmosferze, nawet jeśli ceną jest przymknięcie oka na pewne niedogodności pobytu.