Mity żywieniowe - mrożone produkty mniej odżywcze?

Czy to mit, że mrożone i konserwowe warzywa i owoce są mniej odżywcze niż świeże?

         
ocena: 5/5 głosów: 1
Mity żywieniowe - mrożone produkty mniej odżywcze?
Świeże owoce i warzywa - w momencie zerwania - są bardziej odżywcze od mrożonek i produktów z puszki. Jednakże produkty, które zwykle znajduje się na półkach w dziale warzyw i owoców, często mają za sobą długą drogę, trwającą niekiedy całe dni, a nawet tygodnie od momentu zerwania.

W tym okresie w świeżych owocach i warzywach niektóre z enzymów powodują utratę składników odżywczych. Natomiast producenci mrożonek szybko zamrażają świeżo zerwane rośliny, które dzięki temu zachowują większość witamin i innych składników.

Zamrażając niektóre owoce i warzywa, tak naprawdę zachowujemy wysoką zawartość składników odżywczych - stwierdza Douglas Archer, profesor nauk o żywieniu z Uniwersytetu Florydzkiego. W 1992 r. badania przeprowadzone na Uniwersytecie Illinois wykazały na przykład, że mrożona fasola zachowuje dwa razy więcej witaminy C niż świeża, kupiona w sklepie spożywczym.

Także konserwowanie warzyw i owoców przeciwnie do obiegowych poglądów - nie pozbawia ich znacznych ilości składników odżywczych. Obróbka cieplna zmniejsza wprawdzie zawartość niektórych witamin, jednak pewne produkty konserwowe - takie jak szpinak czy dynia - w rzeczywistości mają więcej wit. A niż świeże.

A jak to się ma do smaku?

Nikt nie pomyli mrożonej truskawki ze świeżą, lecz technika mrożenia w ostatnich latach bardzo się poprawiła. Mrożone warzywa zawsze miały gorszy smak i konsystencję niż świeże - mówi dr Archer. Jednak obecnie sa całkiem dobre i używają ich nawet profesjonalni kucharze. Mrożone czy konserwowe warzywa i owoce to oczywiście słuszny wybór przede wszystkim zimą w Polsce, gdy na rynku nie mamy dostępnych świeżych rodzimych produktów. Wtedy na pewno lepiej wybrać mrożonkę, która będzie w niższej cenie i z pewnością nie będzie gorsza od "świeżego" produktu.