Napoje energetyczne mylone z energetyzującymi

  • 2

Dowiedz się jaka jest różnica między napojem energetycznym a energetyzującym oraz dlaczego nie należy ich mylić.

         
ocena: 2/5 głosów: 4
Napoje energetyczne mylone z energetyzującymi
Często między pierwszymi a drugimi nie widzimy różnicy. Sądzimy, że mają szybko postawić nas na nogi, jednak niekoniecznie taka jest ich rola. Warto wiedzieć że:

Napoje energetyczne to napoje przeznaczone dla osób ciężko pracujących fizycznie oraz dla sportowców. Pozwalają uzupełnić płyny i składniki mineralne utracone wraz z potem podczas pracy lub ćwiczeń.

Dzielą się na:

izotoniczne

dostarczają energii oraz uzupełniają sole mineralne, zawierają do 8 % węglowodanów.

hipotoniczne

zalecane przy raczej niskiej aktywności fizycznej, zawierają bardzo mało węglowodanów, uzupełniają za to plyny.

hipertoniczne

stosowane po dużym wysiłku fizycznym, gdy organizm jest wyczerpany. Ich zadaniem jest dostarczenie dużej ilości weglowodanów, mają szybko dodawać energii.


Napoje energetyzujące to napoje redukujące zmęczenie. Ich zadaniem jest pobudzanie do wysiłku, zwłaszcza umysłowego.

Najczęściej wyposażone są w:

taurynę:

przyspiesza ona regenerację mięśni, oddala zmęczenie zarówno fizyczne jak i psychiczne. Sprawia, że organizm wolniej się męczy.

kofeinę:

podnosi ciśnienie krwi, przyspiesza oddech i tętno. Odsuwa zmęczenie w czasie. Trzeba jednak wiedzieć, że wraz z kolejną porcja napoju bogatego w kofeinę sprawność organizmu tak czy inaczej stopniowo zmniejsza się.

glukuronolakton:

pomaga pozbyć się szkodliwych produktów przemiany materii.


Oprócz tego napoje energetyzujące bogate są w witaminy z grupy B, dwutlenek wegla, niacynę, regulatory kwasowości. Nietrudno sie od nich uzależnić - długotrwałe ich spożywanie niekorzystnie wpływa na zdrowie. Nie są polecane osobom chorującym na serce, cierpiącym na nadciśnienie tętnicze a także młodym osobom.
Wiadomo też, że są zabronione kobietom w ciąży oraz karmiącym.

Warto by osoby uprawiające sport sięgały po napoje energetyczne, a nie energetyzujące. Te drugie zamiast przyczyniać się do szybkiej regeneracji organizmu stwarzają uczucie dodatkowego zmęczenia - ich składniki zalegają w żołądku, a dwutlenek węgla może powodować wzdęcia, przez co czujemy się ociężali.

Warto też wiedzieć, że takie napoje są wysokokaloryczne - osoby stosujące dietę odchudzającą powinny zdecydowanie unikać ich spożywania.