Nowa piramida zdrowego odżywania

  • 2

Tajemnicą prawidłowego odżywiania jest zróżnicowanie produktów oraz spożywanie ich w odpowiednich proporcjach. Tu pomocna jest piramida zdrowego odżywiania...

         
ocena: 5/5 głosów: 1
Nowa piramida zdrowego odżywania
Tajemnicą prawidłowego odżywiania jest zróżnicowanie produktów oraz spożywanie ich w odpowiednich proporcjach. Tu pomocna jest piramida zdrowego odżywiania, w której produkty spożywcze ułożone są w poziomach pokazujących ich proporcje w codziennej diecie.

Jej podstawę stanowi ruch i wszelka aktywność fizyczna, ponieważ jest ważnym elementem zdrowia. Na pierwszym poziomie znajdują się produkty zbożowe z pełnego ziarna oraz oleje roślinne i margaryny kubkowe np. marki Rama. Są one zalecane w większości posiłków. Następny poziom to warzywa oraz owoce, które należy spożywać przynajmniej 2-3 razy dziennie. Poziom trzeci to produkty, które powinno się jeść 1-3 razy w ciągu dnia. Do nich należą orzechy wraz z roślinami strączkowymi. Ryby, chudy drób i jaja to poziom 4, a 5 stanowią produkty mleczne zalecane raz lub dwa razy dziennie. Na ostatnim czyli 6 poziomie znalazły się: czerwone mięso i masło, białe pieczywo, makarony i biały ryż oraz słodycze. Tych najlepiej jest unikać.

Ważna jest też zmiana nawyków żywieniowych. Najlepiej jest zacząć od zwiększenia częstotliwości posiłków i zmniejszenia ich ilości. Lepiej częściej a mniej niż raz a dobrze.

Zdrowa dieta to też ograniczenie spożywania tłuszczów pochodzenia zwierzęcego. Należy je zastąpić tłuszczami roślinnymi. Na przykład do smarowania pieczywa lepiej jest używać miękkich margaryn typu Rama niż zwykłego masła.
tłuszcz to składnik niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu zarówno dzieci, jak i dorosłych. Jest ważnym źródłem energii oraz niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych tzw. „dobrych” tłuszczów. Wspomaga wchłanianie szeregu witamin rozpuszczalnych w tłuszczu, jak witamina A, D, E oraz K. Ponieważ organizm nie jest w stanie sam wyprodukować dwóch nienasyconych kwasów tłuszczowych czyli linolowego z grupy omega-6 oraz alfa-linolenowego z grupy omega-3, dlatego trzeba dostarczać je w pożywieniu. Znajdziemy je w olejach roślinnych oraz w produktach zawierających oleje roślinne np. w margarynach marki RAMA. Produkty te powstają z połączenia rożnych olejów roślinnych, które z punktu widzenia zdrowia i rozwoju są najkorzystniejsze, gdyż zawierają wspomniane kwasy tłuszczowe.

Równie ważne są witaminy, bez których organizm nie może prawidłowo funkcjonować. Warto więc wspomnieć, że margaryny marki Rama w szczególności Rama MultiVita zawierają szereg witamin: A, D3 i E oraz wzbogacona jest dodatkowo o istotne dla zdrowia witaminy: B1, B2, B6, B12 i kwas foliowy.