Noże ceramiczne - w czym tkwi ich popularność?

Zastanawiasz się o co tak naprawdę chodzi z nożami ceramicznymi? Zapraszam do lektury porady która podpowie Ci jakie mają wady i zalety!

         
ocena: 5/5 głosów: 2
Noże ceramiczne - w czym tkwi ich popularność?
fot. Fotolia
Noże ceramiczne stają się coraz popularniejsze. Mają piękne kolory, ciekawe wzory i tak profesjonalnie wyglądają. Jednak zanim zdecydujesz się na ich zakup przeczytaj o nich więcej!

Noże ceramiczne wyprodukowane zostały z mieszanki tlenku aluminium i węglika cyrkonu. Jest to połączenie bardzo twarde. Dzięki temu nóż jest niewrażliwy na wygięcia. Twardszą substancją jest jedynie diament. Noże ceramiczne są też bardzo ostre. Należy o tym pamiętać zaczynając swoją przygodę z krojeniem. Ma to swoje dobre i złe strony. Oczywiście łatwiej i bardziej precyzyjnie pokroisz wiele rzeczy. Z drugiej strony, które zaczynają przygodę z krojeniem mogą szybko się zranić. Co więcej, jeśli masz miękkie deski do krojenia, szybko je porysujesz. Również na drewnianych czy plastikowych pozostanie wkrótce ślad,a i ostrze łatwiej uszkodzić. Z kolei świetnie sprawdzają się twarde deski np. granitowe.

Na noże ceramiczne należy bardziej uważać niż na stalowe. Zdecydowanie nietrudno je pokruszyć. Szczególnie łatwo to zrobić gdy narzędzie nam spadnie na podłogę lub zostanie wrzucone do wypełnionej szuflady. Z tego samego powodu odradza się używanie go do odcinania mięsa od kości.

Noże ceramiczne zachowują swoją ostrość 10 razy dłużej niż stalowe. Nie oznacza to jednak, że nie należy ich ostrzyć. W związku z tym konieczna jest kolejna inwestycja. Noży ceramicznych nie należy ostrzyć tym samym co stalowe, ani tym bardziej jeden o drugi. Do tego celu niezbędne jest zakupienie specjalnej ostrzałki.

Dużą zaletą noży ceramicznych jest jeszcze ich waga. Są lekkie, ręka nie zmęczy nam się tak szybko.

Podsumowując, noże ceramiczne to ciekawe usprawnienia. Nie kosztują jednak mało i wybierając je należy liczyć się z większym wydatkiem.