Organizacja pracy w kuchni

  • 1

Każda gospodyni powinna zadbać o właściwą organizację pracy w kuchni, zwłaszcza podczas przygotowywania posiłków - tym samym zaoszczędzi nie tylko czas - nerwy również!

         
ocena: 4/5 głosów: 5
Organizacja pracy w kuchni
fot. Fotolia

Właściwa organizacja pracy w kuchni oraz przygotowywanie posiłków mają bardzo duże znaczenie dla kobiet - zwłaszcza pracujących zawodowo. Urządzenie domu, a zwłaszcza kuchni, opiera się przede wszystkim na organizacji pracy, planowaniu zajęć, korzystaniu ze zdobyczy techniki i odpowiednich narzędzi a przede wszystkim - włączaniu wszystkich członków rodziny do prac pomocniczych.

Współczesna pani domu powinna w taki sposób przemyśleć i planować porządki, zakupy a także wszelkie czynności związane z przygotowywaniem posiłków, aby we wszystkich pracach aktywnie uczestniczyły dzieci i mąż. Odpowiedni podział czynności, oczywiście dostosowany do możliwości poszczególnych osób, pozwoli kobiecie pracującej zawodowo utrzymać dom na poziomie zadowalającym.


Angażowanie synów i córek do prac domowych ma także duże znaczenie wychowawcze. Dzięki temu młodzież zapoznaje się bezpośrednio z codziennymi pracami domowymi, dostrzega ich rolę i znaczenie. W ten sposób kształcimy w dzieciach oszczędność, poczucie obowiązku i współodpowiedzialności, zamiłowanie do porządku oraz poszanowanie pracy fizycznej.

Na wykonanie prac domowych zużywamy wiele czasu i energii. Osiągnięcie zadowalających rezultatów polega na prawidłowej organizacji pracy, przy możliwie najmniejszym nakładzie pracy i w stosunkowo krótkim czasie. Ilość poświęconego czasu zależy od umiejętności wykonywania poszczególnych czynności.

Dzięki właściwej organizacji możemy np. ograniczyć chodzenie na zakupy ale również odpowiednio rozmieścić przybory kuchenne i urządzenia, ograniczając w ten sposób np. częste schylanie się.

Oczywiście ilość czasu i energii potrzebnej na wykonanie poszczególnych czynności w dużym stopniu zależy od narzędzi jakimi się posługujemy oraz ich stanu.