Oszczędna komunia - jak nie zbankrutować?

Jak zorganizować tanią komunię? Co zrobić by wydać mniej na organizację komunii, a pozostawić przyjęcie niezapomnianym?

         
ocena: 4/5 głosów: 1
Oszczędna komunia - jak nie zbankrutować?
 Komunia dziecka to najważniejszy dzień dla ośmiolatka oraz rodziców. Podczas gdy dziecko myśli o prezentach, rodzice zastanawiają się jak nie zbankrutować. Pierwsza komunia to wydatek około 2 tysięcy złotych. Co zrobić żeby ten dzień pozostał niezapomnianym za mniejsze pieniądze?

   1. Dużo wcześniej zarezerwować salę, jeżeli zamierza się urządzać przyjęcie w lokalu. Warto podpisać umowę i uzgodnić cenę od razu. Często zdarza się, że im bliżej komunii tym ceny wynajmu lokali droższe. Kolejnym pomysłem jest wynajęcie stołówki np. w szkole – parę nie małych groszy zostaje w kieszeni.
   2.  Goście weselni to bardzo osobista sprawa. Komunia to nie ślub, można ograniczyć się do najbliższej rodziny.
   3. Suknia komunijna, garnitur, dodatki. Te niezbędne elementy także należy przygotować dużo wcześniej. Przejrzeć wiele sklepów by mieć rozeznanie w cenach. Buty można zakupić już podczas zimowych wyprzedaży, zawsze to 50 % ceny mniej. Suknię zawsze można wypożyczyć.
   4. Zaproszenia. Bez problemu można znaleźć w sieci gotowe projekty i cliparty. Po co przepłacać w drukarni jak można zrobić je samemu.
   5. Catering. Największa studnia bez dna. Pochłania najwięcej pieniędzy, dlatego trzeba zorganizować odpowiednią by kompleksowo obsłużyła przyjęcie, nie żądając „kosmicznych” pieniędzy.  Warto także negocjować ceny lub pytać o gratisy do oferty.  Przeglądnąć menu i zrezygnować z wymyślnych potraw, pozostać przy rosole i tradycyjnym schabowym.
   6. Planując komunię w domu w kręgu najbliższej rodziny. Do pomocy można poprosić znajomych. Na pewno znajdzie się pomocna przyjaciółka, która pomoże podawać do stołu. Komunia nie musi pochłonąć całych oszczędności. Wystarczy poprosić rodzinę, znajomych aby  wsparli przygotowania. Większość zapewne poczuje się w obowiązku i zajmie się takimi sprawami jak pieczenie ciast.

Trzeba pamiętać, że wiele rzeczy można zrobić samemu. Nie trzeba się tego bać, wystarczą tylko chęci. To najważniejszy dzień w życiu dziecka warto zachęcić je do organizacji np. poprosić by zrobiło zaproszenia – pieniądze zostaję w kieszeni, a wkład dziecka będzie zauważony.