Ponad połowa Polaków ma nadwagę!

Szokujące liczby! Ponad połowa mężczyzn i połowa kobiet w Polsce cierpi na otyłość lub nadwagę, a tylko co dziesiąty dorosły Polak uprawia sport.

         
ocena: 5/5 głosów: 1
Ponad połowa Polaków ma nadwagę!
Alarmujące dane pochodzą z raportu Instytutu Żywności i Żywienia im. Prof. Aleksandra Szczygła w Warszawie, które zostały zaprezentowane na inauguracji programu „Zapobieganie nadwadze, otyłości oraz chorobom przewlekłym poprzez edukację społeczeństwa w zakresie żywienia i aktywności fizycznej".

Według badania, które zostało przeprowadzone przez Instytut w 16 województwach, aż 62 procent mężczyzn i 50 procent kobiet ma nadwagę lub cierpi na otyłość. Głównym wskaźnikiem pomiarowym był wskaźnik BMI. Raport stwierdza, że odpowiednio 17 procent mężczyzn i 15 procent kobiet jest otyłych.

Lekarze ostrzegają, że otyłość jest przyczyną wielu chorób i zwiększa ryzyko chorób układu krążenia, przewodu pokarmowego i nowotworów.

Przyczyny tak fatalnego wyniku Polaków można dopatrywać się w małej aktywności fizycznej – tylko 10 procent dorosłych uprawia jakikolwiek sport, a wśród dzieci i młodzieży – jedynie 30 procent.

Innym powodem mogą być złe nawyki żywieniowe – Polacy wybierają niezdrowe i zbyt kaloryczne produkty.