Ile pączków zjemy w Tłusty Czwartek?

Zgodnie z dawnymi wierzeniami każdemu, kto w Tłusty Czwartek zje choć jednego pączka będzie dopisywało szczęście.

         
ocena: 0/5 głosów: 0
Ile pączków zjemy w Tłusty Czwartek?
W Tłusty Czwartek, inaczej zwany dniem zapusty, możemy odsunąć na chwilę myśli o kaloriach i rozkoszować się smakiem świeżych słodkości. Niektórzy smażą pączki sami według sprawdzonych od pokoleń przepisów, inni – kupują gotowe, ślicznie ozdobione w cukierniach.

Ile pączków zjadamy tego dnia? Na jednego Polaka przypada średnio 2,5. Przyjmując , że w Polsce mieszka około 38,1 mln osób, zjedzonych zostanie ponad 95 mln pączków!

Komu pączki przyniosą najwięcej szczęścia i radości? Zapewne cukiernikom. Zakładając, że jedna sztuka kosztować może do 2,5 zł, zainkasują dziś ponad 237,5 mln złotych. Ta suma świadczyłaby o niemałym łakomstwie naszego społeczeństwa – na szczęście w tym dniu wszystko usprawiedliwione jest tradycją.

Ile pączków możemy kupić za średniej wysokości miesięczną wypłatę? To oczywiście zależy od miejsca zakupu, wielkości pyszności, rodzaju nadzienia, dekoracji… oraz od wypłaty. Jedno jest pewne - w Tłusty Czwartek na pewno nie wolno oszczędzać na pączkach! Dlatego biorąc pod uwagę smakołyki w cenie 2 zł oraz wysokość średniego wynagrodzenia w Polsce (wg komunikatu GUS o wysokości przeciętnego wynagrodzenia w czwartym kwartale 2011 roku), za średnią krajową kupimy 1793 pączki, a za najniższą wypłatę dostaniemy ich 555.

Mieszkańcy którego z województw mogą pozwolić sobie na największe pączkowe szaleństwo? Do liderów od lat należy Warszawa z województwem mazowieckim, sporą ilość tłustych pyszności mogą zakupić także mieszkańcy województw: śląskiego, pomorskiego, dolnośląskiego, małopolskiego i wielkopolskiego.