Określone czynności kuchenne powinniśmy rozłożyć na kilka cyklów: te które robimy codziennie, co tydzień, co miesiąc i kilka razy w roku. Wtedy łatwiej nam nad wszystkim zapanować i pozbyć się tego, czego nie chcemy.
CODZIENNIE: powinniśmy dbać o to, żeby nasza kuchnia lśniła czystością. Dlatego powinniśmy zmywać nasze naczynia i nie zostawiać np. talerzy po kolacji do umycia na drugi dzień. Resztki jedzenia na nim zaschną i będą potem trudne do wymycia. Co gorsza mogą się na nich rozwinąć bakterie, które zagrażają potem naszemu zdrowiu. Tak samo codziennie powinniśmy dbać o porządek na kuchence i usunąć plamy po obiedzie. Na koniec dnia umyjmy blaty i podłogę oraz zlew. Sprawdzajmy też czy w lodówce nic się nie wylało.
CO TYDZIEŃ: co tydzień na pewno powinniśmy postawić na umycie porządnie podłogi. Dziennie możemy ją tylko zwilżyć mokrą szmatką, a raz w tygodniu powinniśmy postawić na lepsze umycie. Tak samo powinniśmy postąpić z blatami mebli oraz kuchenką i lodówką, które myjemy z zewnątrz. W lodówce sprawdzamy czy produkty mają właściwą datę przydatności, przeterminowane wyrzucamy. Te, gdzie data ważności mija za kilka dni, dajemy na przód lodówki i wymyślamy z nich najbliższe dania.
CO MIESIĄC: raz na miesiąc powinniśmy postawić na większe mycie, większych rzeczy i trudno dostępnych miejsc. I tak: na pewno powinniśmy przeczyścić i udrożnić rury. W środku zmywamy: mikrofalę, lodówkę, piekarnik czy też zmywarkę. Dodatkowo myjemy żyrandol (lub lampę), a także czajnik (sprawdźmy tez czy nie osadził się kamień) i ekspres do kawy. Postarajmy się też przetrzeć meble (te wysoko dostępne miejsca przy suficie).
DWA-TRZY RAZY W ROKU: rozmrażamy lodówkę i zamrażarkę. Jeśli to możliwe odsuwamy od ściany kuchenkę, lodówkę i zmywamy za nimi. Jeśli trzymamy w kuchni pralkę tez należy za nią umyć. Poprośmy o pomoc męża.
Tak przygotowany plan pozwoli na zaoszczędzenie czasu i pozwoli na większą i lepszą organizację dnia.
Dowiedz się jak zorganizować sprzątanie kuchni >>>