Jak zaplanować porządki przed świętami?

  • 4

Święta już za pasem, a że tak pięknie Wielkanoc zgrywa się z nadchodzącą wiosną czas zaplanować harmonogram prac porządkowych w swoim domu. Jeżeli tak jak my pretendujecie do miana perfekcyjnej pani domu już dziś przygotujcie się na wielkie sprzątanie przy minimalnym zmęczeniu, ale za to zaangażowaniu całej rodziny.

         
ocena: 4/5 głosów: 5
Jak zaplanować porządki przed świętami?
fot. Fotolia
Od czego zacząć sprzątanie przedświąteczne?

Doby plan to połowa sukcesu, dlatego na 4 tygodnie przed świętami zdecyduj co powinno zostać zrobione. Kiedy za oknem świeci piękne słońce dużo łatwiej podejmować decyzję o pochowaniu zimowej garderoby i wyniesieniu ciężkich butów do garderoby. Swoje sprzątanie powinniśmy zacząć od usunięcia zbędnych rzeczy i ubrań, dużo lepiej pracuję się gdy nie przenosimy z kąta w kąt niepotrzebnych już rzeczy.

Na miesiąc przed świętami warto także pomyśleć o umyciu okien oraz zmianie zasłon i firan. Jeżeli nie lubimy tych czynności poprośmy o pomoc męża lub partnera. Prace na wysokościach to zdecydowanie męskie zadanie. Same zajmijmy się w tym czasie polerowaniem szyb, tak przyjemnie pozbywa się tych zimowych smug z naszego balkonu czy tarasu. Sprzątanie przedświąteczne będzie jeszcze łatwiejsze z pomocą domowych środków czystości.

Kiedy okna lśnią czystością, a w pomieszczeniach nie ma już zbędnej garderoby przejrzyjmy szafki w kuchni i przyjmijmy wyzwanie pozbycia się zapasów. Bardzo często zdarza się nam kupić więcej ryżu, mąki czy cukru. Święta to świetny czas na wykorzystanie nadwyżek, zwłaszcza, że pozwoli nam to także zaoszczędzić i tak nadwyrężony budżet.

Na dwa tygodnie przed świętami zaplanujmy sobie świąteczne menu i zróbmy listę zakupów. Z pewnością część rodziny może się tutaj wykazać i wyręczyć panią domu w kupowaniu potrzebnych rzeczy.

Trzecim krokiem w naszym planie powinna być aranżacja wnętrz, tak by do każdego pokoju zajrzała chociaż namiastka świąt. Warto zaopatrzyć się w świąteczne gadżety, może jakieś kolorowe świece, poduszki lub wydmuszki w koszyczku. Nie zawadzi także zasianie rzeżuszki i delektowanie się nią nawet przed świętami.

Jeżeli racjonalnie rozplanujemy swoje prace i poprosimy o pomoc najbliższych nawet nie odczujemy świątecznego przeciążenia, będziemy mogły cieszyć się pieczeniem wielkanocnych babek i robieniem domowych pasztetów. Nie bójmy się planować, to tylko ułatwia sprawę.

Jak Wy radzicie sobie ze świątecznymi porządkami?

Wielkanocne porządki w pięciu krokach. Warto zobaczyć!