Ciasto piaskowe w wersji podstawowej przygotowuje się z mąki pszennej i ziemniaczanej (w proporcji 1:1), oleju, masła lub margaryny, cukru, jajek oraz aromatów. Istnieją dwa sposoby przygotowania ucieranego ciasta piaskowego: na zimno i na ciepło.
 
Sposób na zimno polega na oddzieleniu białek od żółtek. Białka ubija się na sztywną pianę, do której stopniowo (cały czas delikatnie mieszając) dodaje się żółtka (po jednym) oraz na końcu cukier z pozostałymi składnikami (aromatami, owocami). W tym sposobie można odwrócić kolejność dodawania białek do żółtek, ucierając najpierw żółtka z cukrem i delikatnie dodając białkową pianę.
 
Sposób na ciepło: całe jaja wbija się do miski i ubija, dodając powoli cukier. Miskę z masą jajeczną stawia się na garnku z gorącą wodą (garnek musi mieć mniejszą średnicę niż miska). Cukier rozpuszcza się pod wpływem wysokiej temperatury. Do ostudzonej masy jajecznej dodaje się mąkę i pozostałe składniki.
 
Babki i ciasta piaskowe można ucierać ręcznie i/lub za pomocą miksera. Dokładnie wymieszana masa jajeczna ze wszystkim składnikami jest gotowa do pieczenia. Im więcej doda się mąki ziemniaczanej, tym ciasto będzie bardziej piaskowe.
 

Ciasto piaskowe Kategorie

Ciasto piaskowe z owocami

Ciasto piaskowe z owocami

Przed dodaniem owoców do piaskowego ciasta najlepiej obtoczyć je w mące ziemniaczanej. Dzięki temu nie opadną na dno i będą rozmieszczone w cieście równomiernie. Ciasto ucierane z owocami najlepiej przyrządzić ze śliwkami, jeżynami, malinami, wiśniami bądź gruszkami. Dodatek galaretki lub budyniu będzie ciekawym urozmaiceniem smakowym. Ciasto owocowe najlepiej piec w sezonie letnim, kiedy dostępne są świeże owoce.

Babka piaskowa

Babka piaskowa

Babka piaskowa to najczęściej pojawiające się ciasto na wielkanocnym stole. Dlatego, że jest mocno zakorzenionym w naszej tradycji wypiekiem, istnieje tak wiele jego odmian. Jeden z najpopularniejszych wariantów piaskowych placków to babka piaskowa na oleju. Na święta babki polewane są lukrem lub czekoladą oraz aromatyzowane migdałami, rumem lub cytrusami.

W wersji bezglutenowej babkę można przygotować z mąki ziemniaczanej i mąki bezglutenowej (dostępnej w sklepach ze zdrową żywnością) lub mąki kukurydzianej, gryczanej, jaglanej, ryżowej, itp.

Polecane przepisy do kategorii Ciasto piaskowe

Znaleźliśmy 169 przepisów w kategorii Ciasto piaskowe

Makowiec piaskowy

Makowiec piaskowy

lalunia lalunia

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę:

Babka piaskowa 17

Babka piaskowa 17

ziabkaa17 ziabkaa17

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę:

Piaskowa babka 2

Piaskowa babka 2

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę:

Babka piaskowa 15

Babka piaskowa 15

paulina57 paulina57

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę: