Serwatka - naturalne i cenne lekarstwo

Serwatka to naturalne lekarstwo zawierające dużo witamin oraz składników mineralnych. Nie warto wylewać jej do zlewu - poza kuchnią ma także zastosowanie w kosmetyce.

         
ocena: 5/5 głosów: 3
Serwatka - naturalne i cenne lekarstwo
fot. Fotolia
Serwatka to zielonkawożółty płyn, w którym widać białe „kłaczki” wartościowego białka. Serwatka to produkt uboczny powstający podczas wytwarzania sera i twarogu z mleka koziego albo krowiego. Niedoceniana przez rzesze osób i traktowana „po macoszemu” jest naturalnym, lekkostrawnym lekarstwem przyspieszającym perystaltykę jelit.

Posiada w swoim składzie witaminy rozpuszczalne w wodzie, między innymi witaminy B1,B2, B12 i B6. Zawiera też kwas pantotenowy (którego niedobór w organizmie wywołuje stany zapalne skóry, biegunki, hamowanie wzrostu, siwienie i wypadanie włosów), biotynę, zwana witaminą H (zapobiega siwieniu włosów), a także składniki mineralne: fosfor, jod, sód oraz wapń (zapobiega osteoporozie). Reguluje wypróżnienia oraz zapobiega zaparciom.

Uważa się, iż 1 litr serwatki słodkiej (podpuszczkowej) wypijany dziennie, pokrywa w 33% zapotrzebowanie na witaminy B1, B6, B12, biotynę, a w 66% na kwas pantotenowy oraz w 80 % na witaminę B2.

Dawniej kuracje kozią serwatką stosowano w leczeniu zapalenia płuc, szkorbutu, reumatyzmu, a polecano ją szczególnie osobom z dolegliwościami żołądka.

Serwatka posiada również właściwości kosmetyczne: poprawia wygląd włosów i skóry. Wspaniale wybiela skórę, można dodawać ją do kąpieli oraz maseczek wygładzających twarz.
Z kolei w kuchni możemy wykorzystać ją jako dodatek do placków, pizzy, lub przy wypieku chleba. Świetnie sprawdza się w roli dodatku do zup np. do barszczu białego. Można nią zakwaszać surówki, a nawet ukisić w niej główki sałaty. Niestety osoby, które nie tolerują laktozy, nie mogą jej pić.