Światowy Dzień Wody

Motywem przewodnim tegorocznego Światowego Dnia Wody 23 marca jest związek między wodą a produkcją żywności.

         
ocena: 4/5 głosów: 2
Światowy Dzień Wody
Dla wielu z nas woda jest jak powietrze – była, jest i będzie. Żyjąc na co dzień w stosunkowo dostatnim państwie europejskim nie zastanawiamy się, jak wiele osób ma utrudniony dostęp do absolutnie podstawowego produktu, jakim jest woda. W państwach trzeciego świata prawie miliard ludzi nie ma dostępu do bezpiecznych źródeł wody pitnej, która jest niezbędnym warunkiem rozwoju, a budowa studni to nie tylko zaspokojenie pragnienia, ale także możliwość uprawy ziemi czy hodowli.

Światowy Dzień Wody został ustanowiony przez Organizacje Narodów Zjednoczonych w 1992 roku, aby zwrócić na istotne problemy związane z wodą na świecie. Każdego roku, 23 marca, ONZ zwraca uwagę na inną kwestię. W 2012 Światowy Dzień Wody skupia się na związku między wodą a produkcją żywności. Dane ONZ pokazują, że aby wyprodukować szklankę mleka potrzebne jest aż 200 litrów wody, a aby zjeść kromkę chleba, musimy zużyć około 40 litrów.

Co więcej – zmniejszenie zasobów wody na świecie to automatyczna redukcja żywności, dlatego tym bardziej istotne jest, żebyśmy wodę zwrócili uwagę na oszczędność wody, biorąc pod uwagę dobro nie tylko ludzi na drugim krańcu świata, ale także przyszłych pokoleń.

W tym roku Polska Akcja Humanitarna organizuje szereg „niebieskich koncertów” zwracających uwagę na problemy związane z wodą. Pierwszy z nich już 23 marca w klubie Palladium w Warszawie, a 24 marca odbędzie się impreza plenerowa przy ulicy Solec 1.

Światowy Dzień Wody obchodzony jest także w innych regionach kraju – na przykład na Dolnym Śląsku dwudniowy cykl imprez ma zwrócić uwagę mieszkańców na problemy i uwarunkowania zrównoważonej gospodarki wodnej.