Andrzejki - impreza andrzejkowa

Za moment Andrzejki! 29 listopada coraz bliżej, a więc czas zabrać się do organizowania imprezy andrzejkowej!

         
ocena: 5/5 głosów: 1
Andrzejki - impreza andrzejkowa
Andrzejki już zaraz! 29 listopad coraz bliżej, a więc czas zabrać się do organizowania. Kluby i lokale prześcigają się wzajem coraz to ciekawszymi pomysłami na spędzenie tego jakże wyjątkowego wieczoru. Bez względu jednak na to, czy zamierzamy bawić się w klubie, u sąsiadów czy własnym domu, warto już teraz pomyśleć o odpowiedniej oprawie, akcesoriach i strojach.

Wróżki, czarodzieje, wiedźmy...


Trudno wyobrazić sobie dobrą imprezę andrzejkową bez odpowiednich strojów, no bo jakże może wróżyć osoba nie posiadająca do tego żadnych kompetencji czy też „papierów”. Na każdych porządnych Andrzejkach winien znaleźć się jakiś mag – czarodziej lub wróżka, choć lepiej czarownica (oczywiście z odpowiednio kosmatym nosem, długimi włosami i bujnym kapeluszem). Strój czarownicy skombinować nietrudno, podobnież zresztą strój czarodzieja. Przyda się także jakiś kociołek, żeby można było losować z niego wróżby. Można odkurzyć co niektóre gadżety i dekoracje wykorzystane na Halloween – pajęczynki, kapelusze wiedźmy, sztuczne pająki, itp. Koniecznie dużo świec – wszak należy wytworzyć odpowiednio mroczny nastrój. Stroje i dekoracje to oczywiście jedno, ale nikt rzecz jasna nie zapomni o tym, że w andrzejkowy wieczór trzeba lać wosk - warto zorganizować więc jakiś w miarę wiarygodny wizualnie klucz, nie trzeba od razu przymierzać się do zamachu na klucz od zakrystii kościelnej, nie mniej jednak dobrze, żeby był on ciężki i duży, w końcu musi nam z tego wyjść konkretna, suto zakrapiana wróżba – może przyszły rok będzie lepszy, może na miłość przyjdzie czas...a może i pieniądz jakiś się trafi?!...

Andrzejkowe wróżby

Spośród wielu wróżb andrzejkowych warto wybrać najciekawsze, ale także nieskomplikowane wróżby, które nie sprawią trudności w rozszyfrowaniu i nie wymagają wielkich przygotowań. Chodzi przecież o to, aby wykonać jak najwięcej zabaw wróżebnych, zamiast koncentrować się na jednej skomplikowanej wróżbie. Oto kilka przykładów na andrzejkowe odkrywanie przyszłości:

Lanie Wosku - Jest najpopularniejszą i najbardziej lubianą wróżbą andrzejkową. Wosk roztopiony w małym naczyniu należy lać na wodę przez ucho od klucza. Według dawnych wierzeń klucz ułatwia nawiązywanie kontaktu z zaświatami, a tylko dobre duchy przodków mogą odsłonić przyszłość. Kształt woskowej figurki może wydawać się nieczytelny, ale jej cień na ścianie, ułatwi odczytanie zarysu. Wystarczy odrobina fantazji, aby dowiedzieć się, co przyniesie ze sobą nadchodzący rok.

Obierka - Za pomocą tej wróżby można dowiedzieć się, na jaka literę zaczyna się imię ukochanego wyznaczonego przez los. Do tej wróżby należy użyć jabłka a dokładniej jego skórki. Jabłko trzeba obrać tak, aby powstała jedna długa obierka a następnie rzucić nią za siebie przez lewe ramię i odczytać literę utworzoną przez leżąca na podłodze obraną z jabłka skórkę.

Buty - Aby dowiedzieć się, którą z panien, wdów i rozwódek z grona wróżących sobie osób wyjdzie pierwsza za mąż można posłużyć się butami ustawiając buty z lewej nogi rzędem w kącie pokoju. But, który ostatni znajdzie się w kolejce przestawia się na początek. Wężyk lewych butów musi przewędrować przez pokój a właścicielka buta, który pierwszy dotknie czubkiem progu, może liczyć na szybkie zamążpójście.

Filiżanki - Pod trzema filiżankami należy ukryć: obrączkę, monetę, listek a czwartą filiżankę pozostawiamy pustą i ustawiamy je w rzędzie, po czym zamieniamy filiżanki miejscami i wskazujemy na jedną z nich. Filiżanka z obrączką oznacza miłość, listek-ślub, moneta-bogactwo a pusta filiżanka brak zmian w nowym roku.

Współczesne dziady

Mało kto nie wie, że korzeni dzisiejszych imprez andrzejkowych należy doszukiwać się w tradycjach pogańskich. Jak się okazuje bardzo bliskie są nam tego typu tematy – zwłaszcza, jeśli nadarza się okazja do wywołania jakiegoś ducha czy doznania niecodziennego dreszczyku. Andrzejki to jeden z niewielu usprawiedliwionych wieczorów w roku, w którym możemy stać się czarownikiem i w absolutnie uprzywilejowany sposób machać różdżką niczym Harry Potter, warto więc wykorzystać ten czas. Odrobina mistycyzmu, czarów i magii każdemu dobrze zrobi, nawet najbardziej zdeklarowanemu przeciwnikowi andrzejkowych praktyk.