Szkło inspirowane ginem Bombay Saphire

Międzynarodowy konkurs Bombay Sapphire Designer Glass Competition to konkurencja, w której co roku mierzy się ponad 2000 uczestników z 25 krajów...

         
ocena: 4/5 głosów: 1
Szkło inspirowane ginem Bombay Saphire
Międzynarodowy konkurs Bombay Sapphire Designer Glass Competition to konkurencja, w której co roku mierzy się ponad 2000 uczestników z 25 krajów. Zadaniem konkursowym jest projekt szkła inspirowanego ginem Bombay Sapphire, jego kolorem, niepowtarzalnym aromatem i oryginalnym kształtem butelki. Finał rywlizacji co roku odbywa się podczas Międzynarodowych Targów Salone del Mobile w Mediolanie.

Salone del Mobile

Włosi od wieków słynną ze szczególnego wyczucia formy i piękna, które ujawnia się zarówno w malarstwie, architekturze, jak i w sztuce użytkowej. Sztuka i wzornictwo są dla nich pasją oraz przemysłem o miliardowych obrotach. Jednym z najważniejszych centrów włoskiego wzornictwa skoncentrowanego na estetyce mebli jest Mediolan. Co roku przyjeżdżają tu projektanci, handlowcy, dekoratorzy oraz miłośnicy "pięknego stylu mieszkania", aby poznać to co najnowsze i najciekawsze w sztuce zdobienia i wyposażenia wnętrz. Dlatego też finał międzynarodowego konkursu na projekt szkła artystycznego Bombay Sapphire Designer Glass Competition odbywa się zawsze podczas tego wyjątkowego spotkania artystów z całego świata.

Bombay Sapphire Designer Glass Competition

W konkursie co roku biorą udział przedstawiciele wielu krajów, w tym także Polacy. W 2006 roku zwycięzcą w rywalizacji został nasz rodak - laureatami konkursu Bombay Sapphire Designer Glass Competition w roku 2006 zostali Polak Tomasz Rygalik i Holender Jorre van Ast - para artystów reprezentujących Wielką Brytanię. Za projekt zatytułowany "Inverted" otrzymali nagrodę w wysokości 15.000 USD.


Trochę historii

Pierwszy konkurs Bombay Sapphire Designer Glass Competition zorganizowano kilkanaście lat temu w Stanach Zjednoczonych. Obecnie uczestniczy w nim kilkadziesiąt krajów, m.in. Kanada, Hiszpania, Belgia, Portugalia, Francja, Rosja, Turcja. Polska uczestniczyła w światowym finale dwukrotnie w 2004 i 2005 roku, po wcześniejszych eliminacjach w Polsce organizowanych przez firmę Bacardi-Martini Polska Sp. z o.o. Polska edycja konkursu organizowana była pod hasłem "Szklane Inspiracje" i skierowana była do studentów szkół artystycznych. Po dwukrotnym przeprowadzeniu konkursu w Polsce firma Bacardi-Martini Polska postanowiła postawić na innowacyjne rozwiązania i zorganizowała pierwsza na świecie wystawę nagrodzonych prac.

Bombay Sapphire Inspiruje

Polska jest pierwszym krajem, w którym po raz pierwszy nagrodzone projekty pokazano szerszej publiczności. Od lipca do grudnia prace międzynarodowych projektantów można było oglądać na wystawach z cyklu "Bombay Sapphire Inspiruje". Pierwsza z wystaw odbyła się w Łodzi, kolejne w Poznaniu, Olsztynie, Rzeszowie, Katowicach i Krakowie. Podczas uroczystego otwarcia każdej z wystaw zaproszeni goście mogli nie tylko obejrzeć najciekawsze prace konkursowe, ale również spróbować zmysłowych drinków na bazie Bombay Sapphire oraz przekonać się dlaczego gin w błękitnej butelce jest tak wyjątkowy. Specjalnie na potrzeby wystawy z różnych stron świata zostały sprowadzone niespotykane w Polsce elementy roślinne – składniki Bombay Sapphire, które każdy mógł obejrzeć, dotknąć i powąchać. Wśród tych najbardziej aromatycznych, znalazły się korzeń dzięgla z Saksonii, rajski pieprz z Zachodniej Afryki, jagody kubeby z Jawy i kora kasji z Indochin.