Tajemnice kuchni włoskiej

Pizza, risotto, cappuccino... Kto z nas nie spróbował choć jednego z przysmaków kuchni włoskiej. Oto produkty, bez których Włosi nie potrafią się obejść.

         
ocena: 5/5 głosów: 1
Tajemnice kuchni włoskiej
 
Oliwki
Zielone zbiera się zanim dojrzeją. Mają ostrzejszy smak niż czarne oliwki. Jak wybrać te najlepsze? Przed zakupem warto poprosić sprzedawcę o możliwość spróbowania. Oliwki powinny być mięsiste, świeże. Nie warto kupować tych, które są barwione.
 
Jeśli chcemy wzbogacić smak oliwek, możemy zamarynować je w marynacie z oliwy z oliwek z dodatkiem papryki chilli.
 
Oliwa z oliwek
Idealna do sosów i sałatek. Jeden z najważniejszych składników diety śródziemnomorskiej. Oliwa z oliwek jest bardzo zdrowa. Zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe, dlatego też jej spożywanie zaleca się osobom z podwyższonym cholesterolem.
 
Pesto  
Sos ten idealnie pasuje do makaronów. Ponoć najlepszy jest z makaronem trenette, fasolką szparagową. Pesto można podawać również ze spaghetti z dodatkiem sera żółtego.
 
Do zrobienia pesto potrzebny jest czosnek, oliwa z oliwek, bazylia, orzeszki piniowe. Ponoć najlepsze we Włoszech pesto podawane jest w Ligurii.
 
Guanciale
Tak nazywa się wędzone mięso ze świńskich policzków. Jest ono solone i suszone na świeżym powietrzu. Guanciale dodaje się do makaronów, jak również do sosu carbonara.
 
Z guanciale słynie włoskie Lacjum.
 
Pecorino 
Jeden z najpopularniejszych włoskich serów. Do jego wytworzenia potrzebne jest owcze mleko.
 
Liście winorośli
Włosi stosują je zawijania potraw zanim zaczną je gotować. Zawija się nimi np. przepiórki przed pieczeniem. Marynowane liście winorośli są powszechnie dostępne we włoskich sklepach.
 
Pancetta
Przygotowuje się ją ze świńskiego brzucha, tak jak boczek. We Włoszech podaje się pancettę gotowaną lub surową jako przystawkę na półmisku. Popularna jest też wersja wędzona.
 
Mozzarella
W połączeniu z bazylią, pomidorem i oliwą z oliwek tworzy idealną potrawę – smaczną i zdrową. Świeża mozzarella powinna mieć białą barwę, malutkie dziurki z których po naciśnięciu wypływa serwatka. Zgodnie z tradycją mozzarellę powinno wykonywać się z mleka bawolic.
 
Gorgonzola
To ser pleśniowy o niebieskiej barwie. Bardzo dobrze i szybko topi się, dlatego też stanowi składnik wielu sosów. Jego nazwa pochodzi od miasta Gorgonzola w Lombardii we Włoszech, gdzie początkowo był wyrabiany.