Tradycja Niedzieli Palmowej

Niedziela Palmowa to początek Wielkiego Tygodnia.

         
ocena: 5/5 głosów: 1
Tradycja Niedzieli Palmowej
fot. Fotolia
Niedziela Palmowa to święto obchodzone w religii chrześcijańskiej. W prawosławiu zwana jest - Wjazd Pański do Jerozolimy, natomiast w katolicyzmie - Niedziela Męki Pańskiej, Niedziela Kwietna lub Wierzbna. Jest to święto ruchome przypada na 7 dni prze Wielkanocą w związku z tym rozpoczyna Wielki Tydzień.

Skąd nazwa?

Niedziela Palmowa została ustanowiona na pamiątkę wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy. Uczniowie przyprowadzili osiołka na którym Chrystus wjechał do Jerozolimy. Zgromadzony lud rzucał pod nogi zielone gałązki. Symbolem tego dnia jest palma wielkanocna lub gałązka wierzby, którą wierni przynoszą do kościoła.

Ta wyjątkowa Niedziela rozpoczyna Wielki Tydzień, zmusza do refleksji. Przygotowuje duchowo do naprzeżywanie męki Chrystusa oraz Świąt Wielkiej Nocy. Początki Niedzieli Męki Pańskiej odsyłają jeszcze do średniowiecza.

Palemka wielkanocna

Palmy wielkanocne różnią się wyglądem, techniką zaplatania, elementami z których się je splata. Dużo zależy od regionu w których powstają.

Podstawą tradycyjnej palmy wielkanocnej jest gałązka wierzby. Wierzby jako symbolu zmartwychwstania i nieśmiertelności duszy. Palmę zdobi się też gałązkami malin i porzeczek. Ważnym elementem jest ich zbieranie, ponieważ zrywa się gałązki malin i porzeczek tylko i wyłącznie w Środę Popielcową. Przechowuje się je w wodzie, by puściły pąki na Niedzielę Palmową. Można spotkać się z wplecionymi w palmę bukszpanem, barwinkiem, borówką, cisem, widłakiem.

Palma kurpiowska to ścięte młode drzewko jodły lub świerka. Przyozdobione widłakiem, wrzosem, borówką. Wykończone kolorowymi kwiatami z bibuły i wstążkami. Czubek pozostawia się zielony w przeciwieństwie do palm góralskich.

Palmy góralskie tworzone są z witek wierzbowych lub wiklinowych, zdarzają się też leszczynowe. Wykończona jest czubem z bazi, kolorowych bibułowych kwiatów i jedliny.

Palma wileńska jest najczęściej spotykaną palma, którą zanosimy do kościoła. Składa się z suszonych kwiatów mchu i traw. Przeważnie jest niewielkich rozmiarów. Palmy kurpiowskie i góralskie miewają po parę metrów. Palemka z okolic Wilna jest ulubienicą Polaków od paru lat, od kiedy przekroczyła nasze granice.

Wierzenia

Mało kto wie, że palmę wielkanocną powinno się spalić w Wielką Sobotę, by ponownie się z nią spotkać następnego roku w Środę Popielcową. Popiół, którym ksiądz posypuje głowę, to nic innego jak palemka wielkanocna.

Wierzono, że poświęcona palma wielkanocna chroni przed wszelkim złem. Poświęcone bazie mają moc uzdrawiającą, połykane zapobiegają bólom gardła, natomiast sproszkowane i podawane z ziołami uzdrawiają. Pomieszane z ziarnem siewnym przynoszą rolnikom urodzaj.

Poświęconą palmą należy skropić rodzinę, zapewni to domownikom zdrowie i ochroni przed głodem. Spotkać się można także ze stwierdzeniem - im wyższa palma to dłuższy żywot a im piękniejsza tym dorodniejsze dzieci. Warto dodać, że według niektórych tradycji palmy wielkanocne schowane za obraz chroniły dom przed nieszczęściem.