Jaja najdroższe w historii!

  • 3

Ceny jaj wręcz szybują przed zbliżającą się Wielkanocą. Czemu?

         
ocena: 4/5 głosów: 3
Jaja najdroższe w historii!
Jak donosi Ministerstwo Rolnictwa każdy nowy tydzień przynosi podwyżki cen jajek. Częściowo tylko można je tłumaczyć zbliżającymi się świętami Wielkanocy, podczas których tradycyjnie jemy więcej potraw jajecznych – jaja zawsze drożały przed świętami, ale nie aż tak.

Tylko w ciągu ostatniego miesiąca cena sprzedawanego jaja wzrosła o połowę, a w porównaniu z cenami w ubiegłym roku jest aż o 70 procent wyższa! Analitycy dodatkowo przewidują, że do połowy roku jajka mogą być dwa razy droższe niż rok wcześniej.

Powodem podwyżek jest wejście w życie dyrektywy unijnej narzucającej hodowcom kur szereg standardów, między innymi modernizację klatek i wyposażenie ich w specjalne grzędy i poidła. Modernizacja klatek nie opłacała się wszystkim, szczególnie mniejszym, hodowcom, którzy ograniczyli albo zaprzestali produkcji.

W efekcie tych zmian jajek na rynku jest mniej, a ceny wystrzeliły akurat teraz, gdyż skończył się termin przydatności do spożycia jaj pochodzących od kur hodowanych w jeszcze starych klatkach.

Można też zakładać, że producenci jaj testują rynek po zmianach i sprawdzają, do którego momentu konsumenci będą kupować jajka i z jak daleko z podwyżkami cen mogą się posunąć.