Urządzamy kuchnie. Otwarta czy zamknięta?

  • 2

Kuchnia to serce każdego domu, ponieważ spędzamy w niej bardzo dużo czasu. Urządzając ją zadbajmy, aby była nie tylko funkcjonalna, ale też stylowa. Pamiętajmy również o dopasowaniu kuchni do naszej osobowości, decydując się na połączenie jej z salonem lub zupełnie oddzielając ją od pozostałych pomieszczeń.

         
ocena: 5/5 głosów: 6
Urządzamy kuchnie. Otwarta czy zamknięta?
Otwarta kuchnia kojarzona jest z nowoczesnymi i dobrze przemyślanymi wnętrzami. To dobry wybór w przypadku małych mieszkań, ponieważ optycznie powiększa przestrzeń. Świetnie sprawdzi się również w tzw. „ślepej kuchni”, dopuszczając naturalne światło dzienne. Najważniejszą rzeczą, o której musimy pamiętać łącząc kuchnię z salonem lub jadalnią to to, aby pomieszczenia były ze sobą spójne pod względem wystroju.

„W aranżacji tego typu kuchni warto postawić na niezawodną biel, dzięki której naturalnie uzyskujemy efekt optycznego powiększenia przestrzeni. Co więcej, we wnętrzu kuchenno-salonowym jest ona uniwersalnym rozwiązaniem, dzięki czemu bez problemu dostosujemy wszelkie materiały wykończeniowe, drobiazgi i detale dekoracyjne. Kolor ten znakomicie współgra m.in. z drewnem, płytkami i terakotą” – radzi Aneta Janecka, projektantka Studia A&K Kuchnie, należącego do sieci Max Kuchnie.

Max Kuchnie Pracownia Vigo
Zdjęcie: Max Kuchnie Pracownia Vigo

Kuchnia otwarta umożliwia wykonywanie wielu rzeczy w tym samym czasie. Możemy jednocześnie gotować i patrzeć na bawiące się w salonie dziecko. Zapraszając przyjaciół mamy z nimi stały kontakt, nawet gdy dekorujemy deser w kuchni. Dlatego też kuchnia otwarta będzie świetnym rozwiązaniem dla osób towarzyskich i wielozadaniowych, którym zależy na spójnym urządzeniu całego mieszkania.

Przeciwieństwem kuchni otwartej jest kuchnia zamknięta, która świetnie sprawdza się w większych domach czy mieszkaniach. Mając do dyspozycji dużą powierzchnię możemy z łatwością urządzić na przykład kuchnię z wyspą, która jest obecnie bardzo modna, a jednocześnie funkcjonalna.

W przypadku kuchni zamkniętej, podczas przyjmowania gości nie musimy martwić się, że zobaczą oni brudne naczynia czy niepozmywane blaty. Nie ma też problemu z rozprzestrzeniającymi się zapachami przygotowywanych potraw po całym mieszkaniu. Pamiętajmy, że nawet najlepszy wyciąg czy okap nie będzie w stanie w całości zniwelować kulinarnych zapachów, które mogą stanowić problem, gdy połączymy kuchnię z salonem.

W przypadku urządzania kuchni zamkniętej mamy też większe pole do popisu w kwestii aranżacji, ponieważ nie musimy skupiać się na spójności wystroju kuchni z resztą mieszkania. Kuchnia zamknięta to lepszy wybór, jeśli cenimy sobie spokój i intymność, a jednocześnie zależy nam na urządzeniu mieszkania w różnych stylach.

Max Kuchnia Pracownia Klimek
Zdjęcie: Max Kuchnie Pracownia Klimek

„Niezależnie od tego, na jaki rodzaj kuchni się zdecydujemy, pamiętajmy o tym, aby spełniała swoje funkcje i odpowiadała naszym potrzebom. Warto skorzystać z pomocy specjalistów, którzy profesjonalnie doradzą w zaprojektowaniu serca naszego domu, doborze mebli oraz sprzętu AGD” – zachęca Aneta Janecka, projektantka Studia A&K Kuchnie, należącego do sieci Max Kuchnie.