Wegetarianizm - styl życia czy przelotna moda?

W wielkim skrócie wegetarianizm to świadome wykluczenie ze swojej diety mięsa, w tym także ryb i owoców morza. Brzmi radykalnie, ale o modzie na wegetarianizm mówi się coraz częściej.

         
ocena: 5/5 głosów: 3
Wegetarianizm - styl życia czy przelotna moda?
fot. Fotolia

Ludzie decydują się na taki styl życia z różnych pobudek, jedni na pierwszym miejscu wymieniają te moralne aspekty, inni ekologiczne, a jeszcze inni stawiają po prostu na zdrowe podejście do życia w zgodzie z naturą. Jak jest z Wami?

Dlaczego przestajemy jeść mięso?

Coraz częściej słyszymy, że ktoś przestał jeść mięso bo uważa, że jest ono zwyczajnie niezdrowe. Dowiadujemy się o tych wszystkich mieszankach, którymi karmione są zwierzęta w hodowlach, czytamy o kolejnych ulepszaczach smakowych, chorobach zakaźnych albo zabronionych praktykach stosowanych w ubojniach lub marketach. Wszystko to sprawia, że moda na wege coraz bardziej się rozprzestrzenia. Tym bardziej, że dobrze ułożona i zbilansowana dieta wegetariańska może dostarczyć organizmowi ludzkiemu wszystkich niezbędnych minerałów i witamin. I jest to już potwierdzone naukowo.

Jak powinna wyglądać dobrze ułożona dieta wege?

Do zdrowego funkcjonowania człowiek potrzebuje białka, tłuszczy, wody, minerałów, witamin i węglowodanów. Każdy z nas prowadzi jednak inny tryb życia i ma inne zapotrzebowanie na te elementy, dlatego nie ma przepisu na uniwersalne menu wegetariańskie. By czuć się dobrze jedząc tylko warzywa należy pamiętać w swojej diecie o obecności białka, które najprościej jest pozyskać właśnie z mięsa. Można jednak je zastępować aminokwasami dostarczanymi w jajkach, mleku czy roślinach strączkowych dlatego nie ma przeciwwskazań by odżywiać się w zupełności „po wegetariańsku”. W ułożeniu odpowiedniego menu niezbędna jest jednak odpowiednia wiedza, dlatego zaleca się wizytę u doświadczonego w tej dziedzinie dietetyka.

Co jedzą wegetarianie?

Warzywa to baza produktowa dla posiłków wegetariańskich. W połączeniu z kaszami, orzechami czy innymi ziarnami można stworzyć nie tylko kolorową, ale bardzo sycącą i pyszną potrawę. Wegetarianie bardzo chętnie sięgają także po jajka, owoce oraz ryż.

Macie ochotę spróbować czy nie wyobrażacie sobie życia bez mięsa?


Zobacz sprawdzone przepisy na dania wegetariańskie >>>