Każda dieta, a zwłaszcza wegetariańska, powinna być tak skomponowana, by dostarczyć organizmowi jak najwięcej witamin, soli mineralnych. Pisaliśmy już o tym, które produkty zawierają najwięcej witamin. Tym razem skupimy się na pierwiastkach, które są niezbędne do prawidłowej pracy organizmu.
Wiele osób uważa, że dieta bogata w mięso pozwoli długo cieszyć się zdrowiem. Niestety, nie jest to tak oczywiste, jakby mogło się wydawać. Otóż, by zaspokoić dzienne zapotrzebowanie organizmu na witaminy, czy też pierwiastki, należy jeść dużo warzyw, owoców i produktów zbożowych, ale nieprzetworzonych.
Obecnie wśród najważniejszych pierwiastków wymienia się magnez, fluor, cynk, mangan, wapń, fosfor, potas, żelazo. W których pokarmach znajduje się ich najwięcej?
Magnez
Pierwiastek jest cenny ze względu na formowanie się kości oraz zębów. Powszechnie za jego bogate źródło uważa się gorzką czekoladę. Magnez najdziemy kukurydzy, owsie, życie, pszenicy, jęczmieniu, ogórkach, orzechach (ziemne lub włoskie), migdałach, fasoli. Poza tym pierwiastek ten zawierają też pomidory, figi, daktyle, cebula oraz rodzynki.
Wapń
Jest niezbędny w tworzeniu i do zachowania właściwej struktury kości. Poza tym wapń neutralizuje szkodliwe kwasy w organizmie. Najwięcej tego pierwiastka znajdziemy w sezamie, jak również w delikatnych serach. Poza tym bogate w wapń są ogórki, suszone figi, migdały, liście kalarepy, czarna rzodkiew. Warto jeść również selera, orzechy laskowe, żółtko jaj, mandarynki, pory, mleko, cytryny, dojrzałą fasolę, sałatę oraz kalafiora.
Fosfor
Jest tak samo cenny jak wapń. Bogate w fosfor są migdały, orzechy laskowe oraz włoskie, jajka, soczewica, groch, fasola, rodzynki, brukselka. Poza tym pierwiastek ten znajdziemy w karczochach, jarmużu, porzeczkach, winogronach, ziemniakach, chrzanie, sałacie, daktylach, bananach, pomarańczach oraz w mleku.
Żelazo
Wchodzi w skład hemoglobiny, enzymów, czy też komórek ciała. Za najlepsze źródło żelaza uważa się warzywa, owoce oraz pełne ziarna zbóż.
Ten niezwykle cenny pierwiastek znajdziemy w selerze naciowym, szpinaku, rzepie, czarnej rzodkwi, miodzie, mandarynkach. Żelazo zawierają również karczochy, kalarepa, soczewica, pory, płatki owsiane, chrzan oraz soczewica.
Inne pierwiastki
Nie należy zapominać, że równie ważne dla organizmu są:
- jod – znajdziemy go w jajkach, życie, pszenicy oraz w sałacie;
- kobalt – zawarty jest m.in. w pomidorach;
- miedź – zawarta jest w pełnych ziarnach żyta i żółtku jaj. Poza tym zawierają ją m.in. migdały, orzechy włoskie, groch, soczewica, daktyle, śliwki, rodzynki, szpinak, szparagi, ziemniaki, wiśnie, morele, banany, jeżyny;
- mangan – zawierają go orzechy, fasola, czosnek, kukurydza, pszenica, owies.