Winorośl i winogrona w pigułce

Znana od tysięcy lat roślina, jest nie tylko surowcem do wyrobu przede wszystkim win, ale może być źródłem cennych dla zdrowia substancji.

         
ocena: 5/5 głosów: 3
Winorośl i winogrona w pigułce
fot. Fotolia

Owoce winorośli są bogate w cukry, które stanowią, w zależności od odmiany, aż do 20 % ich ciężaru. Winogrona zawierają pektyny, duży zestaw witamin : witaminę C, B1, B2, B6, B12 PP, kwas foliowy, spore ilości soli potasu, wapnia, fosforu, żelaza magnezu, manganu i kobaltu.
Ponadto zawierają kwasy organiczne jak: kwas jabłkowy i kwaśny winian potasowy. W owocach winogron znaleźć można antocyjany, glikozydy i olejek eteryczny.

Świeże owoce winogron regulują florę przewodu pokarmowego, zabijają wiele bakterii chorobotwórczych, w tym przecinkowce cholery. Związki czynne zawarte w tym owocu obniżają poziom cholesterolu we krwi i obniżają ciśnienie tętnicze krwi. Winogrona mają właściwości wykrztuśne, a także korzystnie regulują pracę przewodu pokarmowego, przeciwdziałają zaparciom. Są cennym lekiem w nieżytach jelit, a także w zaburzeniach czynnościowych jelit. Mogą być korzystne w leczeniu żylaków odbytu. Warto także o nich pamiętać w chorobach nerek, dnie i w przypadkach zatruć.

Znane są skuteczne kuracje odchudzające i regenerujące przy pomocy winogron. W takich przypadkach powinno spożywać się codziennie aż 2 kg winogron i jednocześnie ograniczać przyjmowanie innych potraw i napojów, a szczególnie mleka, alkoholu i kawy.

Liście winogron po wysuszeniu mogą służyć do przygotowywania naparów i odwarów, które warto wykorzystywać do płukania w anginach, do przemywania ran i w przypadkach niegojących się owrzodzeń.
Podobno palone nasiona winogron mogą służyć do przygotowywania namiastki kawy. Warto także zwrócić uwagę na walory zdrowotne win gronowych oraz win czerwonych typu Bordeaux lub Egri bikawer.


Przejrzyj ciekawe przepisy z wykorzystaniem winogron. >>>