Zadbaj o czyste powietrze w kuchni, czyli jak wybrać okap

  • 2

Okap to jeden z podstawowych sprzętów kuchennych. Oprócz funkcjonalności, sprawdza się także jako element dekoracyjny. Dobry okap skutecznie oczyszcza powietrze z kulinarnych zapachów i oparów powstałych podczas gotowania, a także usuwa nadmiar wilgoci. Wybór okapu nie należy do prostych, biorąc pod uwagę liczbę parametrów, na których należy się skupić. Podpowiadamy, jak wybrać najlepszy.

         
ocena: 4/5 głosów: 2
Zadbaj o czyste powietrze w kuchni, czyli jak wybrać okap
fot. Max Kuchnie - Studio Kuśmierczyk
Przed wyborem okapu należy upewnić się, czy nasza kuchnia jest wyposażona w kanały wentylacyjne. Jeśli tak, wtedy możemy zainstalować okap, podłączając go do komina, jeśli nie - okap będzie funkcjonował jako pochłaniacz. Wyciąg i pochłaniacz różnią się od siebie przede wszystkim sposobem działania.

Ten pierwszy przeznaczony jest do kuchni wyposażonych w kanały wentylacyjne, przez które odprowadzane są opary.  Należy wtedy zainstalować okap jak najbliżej przewodów kominowych, aby droga odprowadzania oparów była możliwie najkrótsza.

Inaczej jest w przypadku pochłaniacza. Ten nadaje się do każdej kuchni, ponieważ nie musi być podłączony do wentylacji. Pochłaniacz zasysa kuchenne powietrze i dzięki specjalnym filtrom – oczyszcza je, oddając z powrotem do pomieszczenia.

W tym przypadku niezwykle istotna jest regularna wymiana filtrów. Musimy pamiętać, że jedynie pochłaniacz wyposażony w czyste filtry jest w stanie prawidłowo spełniać swoje funkcje.

Max Kuchnie - Studio ADAD
Fot. Max Kuchnie - Studio ADAD

Element dekoracyjny czy niewidoczny oczyszczacz?

Oferta rynkowa producentów sprzętu AGD jest na tyle szeroka, że bez problemu dobierzemy okap do wystroju naszej kuchni. „Wybór okapu tak naprawdę najbardziej zależy od wystroju naszej kuchni, a także od tego czy chcemy go ukryć czy też wyeksponować.

W dobrych sklepach znajdziemy okapy dekoracyjne, które będą niemalże górować nad resztą kuchni i stanowić jej główny element, ale także te przeznaczone do zabudowy, które mają głównie spełniać swoje funkcje, pozostając w ukryciu” – mówi Artur Dzikowski ze Studia ADAD, należącego do sieci Max Kuchnie.

Rodzaje okapów dekoracyjnych:

•    Kominowe, inaczej przyścienne, przeznaczone do zamontowania na ścianie przy płycie grzewczej. Dostępne są w różnych kształtach – prostokątne, półokrągłe, narożne czy skośne.
•    Wyspowe, które montujemy nad płytą grzewczą, umieszczoną na wyspie kuchennej. Podobnie jak w przypadku kominowych, dostępne są w przeróżnych kształtach, np. okrągłe, owalne, prostokątne czy kwadratowe.

Rodzaje okapów do zabudowy:

•    Teleskopowe, nazywane również szufladkowymi, ponieważ uruchamia się je poprzez wysunięcie do przodu jednej z części. Są przeznaczone do montażu w szafce, znajdującej się nad płytą grzewczą. Okapy teleskopowe są częściowo widoczne.
•    Podszafkowe – jak sama nazwa wskazuje montujemy je od spodu szafki, znajdującej się nad płytą grzewczą. Schowane za frontem szafki, są zupełnie niewidoczne.

Oprócz standardowych rozwiązań, na rynku dostępne są nowoczesne okapy do zabudowy blatowej i sufitowej. Te pierwsze, jak wskazuje nazwa, umieszczamy na blacie obok płyty grzewczej. Niektóre modele można całkowicie schować (wsuwając je w blat). Okapy sufitowe montujemy w suficie nad płytą grzewczą. Bardziej niż okap, przypominają one lampę.


Max Kuchnie - Studio Vigo
Fot. Max Kuchnie - Studio Vigo

Najważniejsze parametry

Kupując okap, oprócz jego stylistyki i koloru, weźmy również pod uwagę wydajność i poziom hałasu, który wytwarza. Wydajność okapu świadczy tak naprawdę o jego funkcjonalności. Dobry okap będzie oczyszczał powietrze sześć razy na godzinę.

Jak właściwie obliczyć wydajność sprzętu? Aby obliczyć wymaganą wydajność okapu dla konkretnego pomieszczenia, należy pomnożyć jego kubaturę przez sześć. Kubaturę obliczamy mnożąc powierzchnię podłogi kuchni przez jej wysokość. Zalecamy dodatkowe pomnożenie jej przez sześć, ponieważ dobry okap będzie oczyszczał powietrze właśnie sześć razy na godzinę.

Przykładowo dla kuchni zamkniętej o kubaturze około 30 m³ wystarczający będzie okap o wydajności 180 m³/h. Jeśli natomiast kuchnia o takiej samej kubaturze połączona jest z salonem wtedy lepiej sprawdzi się sprzęt o większej wydajności – ok. 360 m³/h.

Poziom hałasu, który wytwarza okap wpływa przede wszystkim na nasz komfort przebywania w kuchni. Zdecydowanie lepiej będzie nam się gotować, jeśli okap nie będzie zagłuszał naszych myśli. Przy wyborze okapu upewnijmy się zatem, że hałas przez niego emitowany nie przekracza 48 dB.