Jak właściwie dbać o zmywarkę?

  • 1

Kto posiada zmywarkę wie, że to urządzenie, które ma same zalety. Oszczędza nie tylko czas, ale także wodę, dzięki czemu nasze rachunki są niższe. Podpowiadamy jak właściwie używać zmywarki, aby nasze naczynia lśniły i co zrobić, aby właściwie funkcjonowała przez długie lata.

         
ocena: 5/5 głosów: 5
Jak właściwie dbać o zmywarkę?
fot. Max Kuchnie - Studio Starimex
Podstawowym środkiem, którego powinniśmy używać korzystając ze zmywarki jest sól – specjalnie przeznaczona do takich urządzeń. Sól do zmywarek zmiękcza wodę podczas zmywania i płukania naczyń, zapobiegając tym samym osadzaniu się kamienia na filtrze, ściankach i przewodach zmywarki. Dzięki temu kamień nie osadza się i nie zapycha istotnych, dla właściwej pracy zmywarki, elementów.

Tym samym unikniemy zalania kuchni czy uszkodzenia sprzętu. Dzięki stosowaniu soli naczynia są bardziej błyszczące i pozbawione nieestetycznych smug. Dodatkowym preparatem, dzięki któremu nasze naczynia i sztućce będą pięknie błyszczały jest nabłyszczacz. Preparat wlewamy do specjalnej przegródki, która znajduje się w każdym urządzeniu. Pamiętajmy, aby uzupełniać go regularnie.

Czyste naczynia

Do niedawna najbardziej popularnymi środkami do mycia naczyń w zmywarce były proszki i żele. Problemem było jednak samodzielne dozowanie produktu przez użytkownika. Obecnie do wyboru mamy na szczęście tabletki, które rozwiązują problem jakiej ilości preparatu użyć. Co więcej są też łatwiejsze w użyciu, ponieważ w odróżnieniu od proszków i żelów, nie rozsypują ani nie rozlewają się. Są także tabletki zawierające jednocześnie środki myjące, nabłyszczacz oraz sól. Ich producenci zapewniają, że nie trzeba zatem oddzielnie stosować zarówno soli, jak i płynu nabłyszczającego.

Max Kuchnie - Studio ADAD  Max Kuchnie - Studio Vigo
Fot. Max Kuchnie - Studio ADAD / Studio Vigo                                       

Piękny zapach

Jeśli chcemy, aby nasze naczynia i zmywarka dodatkowo ładnie pachniały – kupmy odświeżacz do zmywarek. Dostępny jest w formie płynu lub żelu, zamkniętego w pojemniczku lub saszetce, który wieszamy wewnątrz zmywarki, zwykle na górnym koszu. Zapach wystarcza średnio na 30-40 cykli zmywania. Do wyboru mamy bardzo dużo rodzajów zapachów, m.in. kwiatowe czy owocowe - każdy więc bez problemu może wybrać swój ulubiony.

Zmywarka do (u)mycia

Wydawać by się mogło, że skoro zmywarka myje naczynia, to sama wewnątrz też na pewno jest czysta. Nic bardziej mylnego! Zmywarkę należy regularnie czyścić przy pomocy specjalnych preparatów, aby uniknąć rozmnażania się groźnych bakterii. Detergenty do czyszczenia zmywarek, zawierają specjalne środki, które skutecznie czyszczą urządzenie z resztek jedzenia, zabrudzeń i osadów. Zmywarkę należy czyścić regularnie co 4-5 tygodni. Oprócz stosowania specjalnych preparatów pamiętajmy o wyczyszczeniu uszczelek zmywarki, np. przy pomocy wilgotnej szmatki oraz filtra – ten możemy dokładnie wyczyścić pod bieżącą wodą.
 
Tego nie rób!

Warto wiedzieć, że w zmywarce nie należy używać żadnych preparatów czyszczących, które nie są przeznaczone do tego typu urządzeń. Specjalne preparaty, dedykowane do zmywarek, zawierają minimalną ilość środków pieniących. Tradycyjny płyn, np. do mycia naczyń, może zatem uszkodzić urządzenie.