Zastosowanie kawy w pielęgnacji ciała

Kawa to cudowny specyfik. Nie tylko dla ciała, ale i dla ducha. Stąd jej szerokie wykorzystanie: w celach kulinarnych, kosmetycznych, a nawet medycznych!

         
ocena: 5/5 głosów: 3
Zastosowanie kawy w pielęgnacji ciała
Kawowa kopalnia składników

Dzięki zawartym w niej związkom znacznie podnosi się pobudzenie, poprawia koncentracja, a także nastrój. Natomiast zawarte w kawie polifenole skutecznie neutralizują wolne rodniki, a tym samym hamują procesy starzenia się skóry.

W kosmetykach wykorzystuje się wysoką zawartość kofeiny, która usuwa z organizmu zalegające toksyny, przyspiesza odpływ limfy z tkanki tłuszczowej, poprawia krążenie krwi w naczyniach włosowatych, aktywizuje, uwalnia nadmiar tłuszczu. Efektem stosowania kosmetyków z dodatkiem kawy jest poprawa wyglądu skóry, a także redukcja cellulitu, czy przebarwień. Dlatego ekstrakty kawowe są chętnie wykorzystywane w preparatach do ciała na lato.

Przyjemny aromat i dobroczynne działanie wyciągów kawy sprawiły, że preparaty z ich zawartością stały się świetnym sposobem na pielęgnację. Obecnie niezwykłą popularnością cieszy się tzw. kosmetyka sensoryczna, która promuje holistyczne podejście do zabiegów pielęgnacyjnych. Ich podstawowym założeniem jest dbałość zarówno o ciało jak i samopoczucie. Tu doskonale wpasowują się "kosmetyki kawowe". Ich stosowanie zapewnia młody i zdrowy wygląd skóry jednocześnie wprowadzają w dobry nastrój i energetyzują.

Nie wszyscy jednak mogą sobie pozwolić na profesjonalne zabiegi SPA. Jeśli nie jesteś w stanie oprzeć się jej niezwykłemu aromatowi wykorzystaj ją w domowym zaciszu. Kosmetyki własnej roboty mają wiele zalet – są tanie, łatwe w przygotowaniu, a co najważniejsze – pozwalaja na dowolność. Zawsze możemy stworzyć mieszankę, która będzie odpowiadała nam najbardziej. Od Twojej inwencji zależą dodatki, którymi go wzbogacisz. Mogą to być: sól, cynamon, imbir, wiórki kokosowe, sproszkowana mięta, goździki czy anyżek. Fusy można łączyć z odrobiną śmietany, jogurtem naturalnym, cukrem białym lub trzcinowym, miodem, oliwką, żelem bezzapachowym, albo owocami np. bananem. Warto wypróbować kilka receptur, aby wybrać dla siebie najlepszy. Peeling stosuj 1 – 2 razy w tygodniu, masując ciało przez 5 minut.

 
 
Domowe sposoby na kawę

Poniżej proponujemy, z czym mieszać i jak używać pachnących ziarenek do pielęgnacji ciała:

  • Podstawowy peeling wykonuje się z mielonej kawy (2-3 łyżki) zalanej niewielką ilością wody, tak, aby powstała papka. Ciało spłucz na przemian ciepłą i zimną wodą, wklepuj nawilżający lub ujędrniający balsam. Peeling usuwa martwy naskórek, wygładza i nadaje miękkość, ale pamiętaj – nie każda skóra toleruje sól!
  • Wymieszaj w miseczce garść świeżo zmielonej kawy, garść cynamonu i dwie garści soli (drobna, lub gruboziarnista – według uznania). Następnie dodaj bezzapachowy żel, by powstała w naczyniu dość gęsta masa. Ważne, by żel był bezzapachowy, aby nie „gryzł” się z zapachami kawy i cynamonu.
  • Innym znanym peelingiem jest taki, w którym suchą, zmieloną kawę łączy się z bezzapachowym żelem, dodaje się odrobinę oliwy i soku z cytryny - oczyści, nawilży Twoją skórę.
  • 4 łyżeczki mielonej kawy zalej wrzątkiem, aby woda przykryła kawę. Po kilku minutach odcedź, a fusy połącz z oliwką. Dodaj 2 łyżeczki gęstej śmietany. Miksturą masuj delikatnie całe ciało od stóp do szyi. Peeling delikatnie natłuszcza, nawilża, pobudza krążenie.
  • Łyżeczkę fusów wymieszaj z ulubionym kremem. Następnie papkę nałóż na twarz i pozostaw na 20 minut. Po upływie czasu maseczki nie spłukuj, ale jej nadmiar usuń wacikiem zwilżonym wodą. Kofeina zawarta w kawie działa ujędrniająco, napina oraz odświeża skórę.
  • Szczególnie polecana dla brunetek i szatynek płukanka do włosów. 2 łyżeczki mielonej kawy zalej pół szklanką wrzątku. Przelej przez papierowy filtr i dodaj litr ciepłej wody. Po umyciu przepłucz mieszanką włosy. Płukanka ożywia włosy, dodaje im blasku i kolorytu. A dzięki kofeinie, która poprawia mikrokrążenie – pobudza wzrost włosów i zapobiega ich wypadaniu.