Zdrowotne właściwości jesiennych owoców

Ile razy mieliśmy do czynienia z katarem, kaszlem czy innymi objawami, które nie ustępowały? Zazwyczaj chodzimy z tym do lekarza, który przepisuje nam wielkie morze lekarstw. A nie wiemy o tym, że na dworze rosną zdrowe owoce, które mogą nam pomóc.

         
ocena: 4/5 głosów: 3
Zdrowotne właściwości jesiennych owoców
fot. Fotolia

A o jakie owoce chodzi? Prawie każde... berberys, jałowiec, jarzębina... To tylko niektóre z nich.

1. Tarnina
Bardzo dobrą pomocą na grypę jest nalewka z tarniny. Aby ją przygotować, należy zebrać ciemnoniebieskie owoce już po pierwszych przymrozkach. Można przygotować większą ilość nalewki i schować.

Ja przygotowuję ją z 2 kg owoców. Zalewam 1 l wody i dodaję ok. 1 i 3/4 szklanki cukru. Garnek wyłóż na palnik i gotuj ok. 15-18 minut. Po tym czasie przestudź i zalej 2 l miodu i 1,5 l spirytusu. Wymieszaj. Na górę naczynia wyłóż płótno. Odstaw w chłodne miejsce na ok. miesiąc. Po tym czasie przefiltruj do butelek. Butelki trzymaj w chłodzie i pij kieliszek dziennie wieczorem w jesienno-zimowe dni.

2. Kasztany
Idealna mikstura na bolące stawy czy stłuczenia. Weź ok. 10 kasztanów i zalej szklanką spirytusu i pół szklanki przegotowanej, zimnej wody. Przykryj szczelnie i odstaw na ok. 2 tygodnie. Po tym czasie przecedź. Przygotowaną miksturę wcieraj w bolące stawy 2-3 razy dziennie.

3. Kalina
Owoce kaliny są bardzo dobrym sposobem na biegunkę. Zbierz owoce kaliny po pierwszych przymrozkach. Szklankę owoców zalej 2 szklankami spirytusu. Odstaw na 2 tygodni do ciepłego miejsca. Możesz dodatkowo owinąć naczynie kocem. Po tym czasie zlej nalewkę do ciemnych butelek. Trzymaj w chłodnym miejscu, np. piwnicy. Przy biegunkach pij kieliszek mikstury co ok. 4 godziny.

4. Żołędzie
Owoce dębu są idealne na rozstrój żołądka. Przygotowanie: 1 kg żołędzi opłukaj i usuń z nich kapelusze. Zalej 2 litrami zimnej wody i odstaw na cały dzień. Po tym czasie odcedź i znów zalej wodą. Zagotuj i przestudź. Żołędzie odcedź, osusz i obierz z łupin. Upraż na patelni (bez oleju). Zmiel w młynku na kawę i dodaj 2 łyżeczki kawy. Można dodać też np. cynamonu łyżeczkę. Pić w razie dolegliwości 1-2 filiżanki dziennie, zaparzając jak kawę.

Mam nadzieję, że to choć trochę Wam pomoże.


10 produktów, które wzmocnią Twoją odporność. Zobacz! >>>