Złoty len i jego właściwości

Len jest znany od wielu, wielu lat. Przede wszystkim wykorzystywany był do produkcji włókien, tymczasem warto poznać go "od kuchni".

         
ocena: 4/5 głosów: 3
Złoty len i jego właściwości
fot. Fotolia
Złoty len to nie tylko – jak wspomniałam wyżej - cenny surowiec w przemyśle odzieżowym, ale też bardzo zdrowe, smaczne i pożywne ziarno, mające zastosowanie w kuchni i w aptekarstwie.

W kuchni możemy spożywać go „bez niczego” a także jako:
- dodatek do wypieku chleba
- dodatek do wypieku bułek
- do panierek
- do sałatek
- do jogurtów na śniadanie
- do musli
- można go mielić i dodawać do mleka, koktajli, deserów, zup i sosów

Złoty len jest cennym źródłem kwasu tłuszczowego omega-3. Ponadto zawiera potas, fosfor, magnez, żelazo, witaminy z grupy B i B1 oraz B6 i białko. Ma w swoim składzie dużo błonnika pokarmowego, wapnia, miedzi, manganu i składników mineralnych.

Pomaga zapobiegać takim chorobom jak :
- zaćma
- miażdżyca
- udar mózgu
- zawał serca
- nadciśnienie

Ponadto oczyszcza organizm z toksyn, działa osłonowo na przewód pokarmowy i reguluje pracę jelit. Udowodniono także, że len zapobiega powstawaniu nowotworów błon śluzowych, piersi, jelit, prostaty.

Osoby z nadkwasotą powinny codziennie spożywać nasiona złotego lnu: albo w postaci kleiku (gotuje się je) albo w postaci zmielonej - zalewa się wrzątkiem, a po upływie kilku minut wypija się powstały kisiel.

Dodatkowo ze względu na zawartość substancji kleistych i śluzowatych przygotowany kleik oprócz właściwości dla układu trawiennego, działa ochronnie także na gardło i przełyk, eliminuje „drapanie”.

Warto mieć w swojej kuchni złoto w postaci lnu.