Liście sałaty zawierają niewielkie ilości witamin takich jak:
- prowitamina A
- witaminy E, PP, B, B2
- sole
- potas
- jod
- wapń
- żelazo
Oprócz tego sałata reguluje pracę przewodu pokarmowego i przeciwdziała zaparciom. Jod zawarty w sałacie przeciwdziała rozwojowi wola tarczycy. Poleca się ją przede wszystkim dzieciom w okresie intensywnego wzrostu, a także ludziom prowadzącym siedzący tryb życia.
Ponadto powinna być spożywana przez osoby chore na cukrzycę oraz ludzi z obrzękami i nadciśnieniem tętniczym. Sałata podobno posiada także właściwości uspokajające i nasenne.
Kobietom karmiącym ze względu na właściwości mlekopędne poleca się napar z nasion sałaty:
1 łyżeczkę suszonych nasion zalewa się 1 szklanką wrzątku, a po ostudzeniu przecedza i pije w 2-3 porcjach w ciągu dnia w okresie karmienia.
Z sałaty można przyrządzić napar, który uzyskamy przez zalanie rozdrobnionych liści wrzątkiem i zostawienie pod przykryciem na 15 minut.
Napar taki pomaga w nieżytach i chorobach wrzodowych żołądka oraz dwunastnicy, w przypadkach niedoboru witamin oraz jako lek przy bezsenności i nadmiernej pobudliwości nerwowej.
Dzięki bardzo niskim wartościom kalorycznym sałatę zaleca się przy dietach odchudzających.
Hodując sałatę należy pamiętać, aby nie używać nawozów zawierających azot, który jest szkodliwy dla zdrowia. Jeśli niezbędne jest "zasilenie" sałaty podczas jej wzrostu, polecam używać tylko naturalnego kompostu.
Nina W.
Raftaj