Ajurweda to gotowanie z miłością

O zasadach ajurwedyjskiej kuchni indyjskiej mówi Elżbieta Żuk-Widmańska, polska przedstawicielka Instytutu Jiva Ayurveda z Faridabad w Indiach.

         
ocena: 0/5 głosów: 0
Ajurweda to gotowanie z miłością
Co oznacza słowo „ajurweda”?

Słowo Ajurweda składa się z dwóch słów, ze słowa Ajus - życie oraz ze słowa Weda- wiedza. Ajurweda to „wiedza życia”, bądź „sztuka życia” - najstarszy na świecie system medyczny i filozoficzny, wywodzący się ze starożytnych Indii.
Mimo iż powstał około pięć tysięcy lat temu, dziś nie traci nic ze swojej aktualności.  Ajurweda traktuje ciało i umysł, jako całość. Ajurwedyjska wiedza medyczna ujmuje człowieka holistycznie. Jest  to nauka o nas samych, pozwala  nam zrozumieć  naszą naturę i odkryć nasze potrzeby.  Zawiera nie tylko wskazówki dotyczące leczenia chorób ale i przepisy na to – co jeść, jak dbać o siebie,  jak żyć by pozostać w harmonii, szczęściu, zachowując zdrowie i długie życie.  

Jakie są zasady spożywania posiłków według ajurwedy?

Złotą zasadą ajurwedy jest to, aby w jednej trzeciej napełnić żołądek pokarmem stałym, w jednej trzeciej płynnym, a jedna trzecia pozostawić wolną. Przejadanie się prowadzi do wielu chorób.

Musisz zdawać sobie sprawę, że to, w jakim nastroju gotujesz ma wpływ na potrawę, którą przyrządzasz. Gotujemy w spokoju i z miłością. Nic przecież nie smakuje lepiej niż posiłek przygotowany przez ukochaną osobę.

W miarę możliwości posiłki należy spożywać o określonych porach. Najbardziej obfity posiłek powinno się spożywać w południe, gdy słońce jest najwyżej. To czas największych możliwości trawiennych każdego człowieka. Po lekkim posiłku należy odczekać trzy godziny, zanim zacznie się jeść ponownie, po obfitym pięć godzin. Jedzenie o stałych porach, bez podjadania miedzy posiłkami, pozwala zachować spokój umysłu.

Jedzenie powinno być spożywane w miłej i sympatycznej atmosferze.

Bardzo ważne jest, w jaki sposób łączymy potrawy. Ajurweda mówi, że zbalansowany posiłek powinien zawierać w sobie sześć smaków: słodki, słony, kwaśny, gorzki, cierpki i ostry wtedy jest on zrównoważony pod każdym względem i dostarcza wszelkich składników odżywczych pod względem fizycznym i emocjonalnym.
Ryż i zboża są dobrym dodatkiem do warzyw. Przetwory mleczne, takie jak ser, jogurt, maślanka, dobrze pasują do warzyw i zboża, ale świeżego mleka nie należy łączyć z warzywami.
Należy unikać łączenia warzyw z surowymi owocami. Owoce najlepiej jeść, jako oddzielny posiłek. Unikaj również łączenia owoców kwaśnych ze słodkimi, czy mleka kwaśnego z produktami ze sfermentowanego mleka.

Zupa z brokułów

1 duży brokuł
1 średniej wielkości cebula
2 ząbki czosnku
świeży imbir
1 mały pomidor
1 łyżka sklarowanego masła
¼ łyżeczki kminku indyjskiego, kurkumy, nasion kolendry i przyprawy garam masala
3 łyżki pomarańczowej soczewicy
Sól do smaku
W garnku o grubym dnie rozgrzewamy sklarowane masło, wsypujemy kminek, nasiona kolendry i utarty na grubej tarce świeży imbir, gdy nasiona zaczną strzelać wkładamy posiekanego pomidora i wsypujemy miałkie przyprawy.
Mieszamy, dodajemy posiekaną cebulę i czosnek, chwilkę smażymy. Wkładamy brokuł i wsypujemy soczewicę. Wlewamy tyle wody, aby przykryć brokuł, gotujemy do miękkości. Miksujemy i solimy do smaku.

Elżbieta Żuk-Widmańska:
e-mail: ela@ajurweda.pl
tel.: +48 511 240 342
www.ajurweda.pl

Terminy warsztatów kulinarnych - nauka gotowania według zasad ajurwedy
18 kiwetnia Spot, ul. Dolna Wilda 87 ,61-501 Poznań
T: + 48 (61) 835 88 40
www.spot.poznan.pl
www.spotmag.pl

oraz 27 lutego,
Alcha Ośrodek Rozwoju Osobistego

00-227 Warszawa, Starówka, ul. Freta 14 lok.2
tel: 608 028 124
e-mail: alcha.osrodek@alcha.pl
www.alcha.p