Amoniak, soda oczyszczona czy proszek?

  • 4

Czy zdarzyło Ci się kiedyś, że Twoje ciasto nie wyrosło piekarniku, mimo że dodałaś środek spulchniający?

         
ocena: 4/5 głosów: 1
Amoniak, soda oczyszczona czy proszek?
fot. fotolia
Appetita dzieli się Domowymi sekretami ze wszystkimi, którzy chcą uniknąć tej przykrej sytuacji. Zdradzamy tajniki stosowania Proszku do pieczenia Appetita, Sody oczyszczonej Appetita oraz, unikalnego na rynku, Amoniaku Appetita.

Jeśli chcemy, aby aromatyczne domowe ciasto, które przygotowujemy dla najbliższych wyrosło i nabrało puszystości, musimy przede wszystkim dobrze dobrać środek spulchniający. Szeroki wybór spulchniaczy znajdziemy w Appetita z linii Domowe sekrety. Poza Proszkiem do pieczenia i Sodą oczyszczoną, warto zainteresować się również przeznaczonym specjalnie do ciasteczek kwaśnym węglanem amonu, zwanym popularnie Amoniakiem spożywczym. Poza Appetitą, nie oferuje go żadna inna duża marka na rynku.

          ciasto

Amoniak, czyli kwaśny węglan amonu nadaje ciastkom, takim jak np. kokosanki, niepowtarzalną porowato bąbelkową strukturę, sprawiając, że są jednocześnie puszyste i chrupiące. Producent tego produktu importuje go z Niemiec, gdzie – podobnie jak w Skandynawii – stanowi tradycyjny składnik domowych wypieków.

Amoniak zaczyna działać dopiero pod wpływem ciepła w piekarniku, dlatego surowe ciasto, w którym się znajduje można z powodzeniem odstawić na kilka godzin albo zamrozić. Podczas pieczenia w wyniku reakcji chemicznej rozkłada się całkowicie, dlatego, mimo że w trakcie podgrzewania wydziela silny zapach, jego aromat jest całkowicie niewyczuwalny w gotowych ciasteczkach.

             ciastka
Amoniak w kontakcie z powietrzem ma tendencję do wyparowywania. Dlatego po otwarciu saszetki, niewykorzystany produkt należy przesypać do szczelnie zamykanego słoiczka.

Soda oczyszczona Appetita z linii Domowe sekrety oraz Proszek do pieczenia Appetita, są bardzo silnymi spulchniaczami. Polecamy je szczególnie do dużych, ciężkich ciast. Spulchniacze te różnią się nieco działaniem, dlatego warto je dodawać do odpowiednich gatunków wypieków.

              soda

Soda Appetita doskonale sprawdza się przy smakołykach, które zawierają składniki o kwaśnym odczynie, np. ocet, sok z cytrusów lub innych owoców, śmietanę, kwaśne mleko, miód czy melasę. Wchodzi z nimi w reakcję chemiczną, produkując gaz, który „podnosi” ciasto. Soda zaczyna działać tuż po dodaniu do mieszanki, dlatego surowego ciasta nie wolno odstawiać, ale należy je wstawić do piekarnika.

Nie można również dodawać sody do ciast, w których nie ma kwaśnego składnika, gdyż wtedy środek spulchniający nie będzie w stanie wykonać swojego zadania, a niewykorzystany w reakcji chemicznej dodatek pozostawi nieprzyjemny posmak.

Do ciast, w skład których nie wchodzi żaden kwaśny składnik, doskonale nadaje się Proszek do pieczenia Appetita. Zawiera zarówno sodę oczyszczoną, jak i substancję kwaśną, aktywującą działanie sody. W skład Proszku do pieczenia Appetita wchodzi pirofosforan dwusodowy, który zaczyna działać z sodą pod wpływem wilgoci, czyli po dodaniu do mieszanki zawierającej np. wodę lub mleko.

Chociaż zazwyczaj do ciasta dodaje się jeden tylko spulchniacz, okazjonalnie można trafić na przepisy, w myśl których do ciasta należy wsypać zarówno proszek do pieczenia, jak i sodę. Nie jest to błąd. Proszek, którego można dodawać więcej, służy wówczas do „podniesienia” ciasta, natomiast soda – do zneutralizowania nieprzyjemnego posmaku kwaśnego składnika, który znalazł się w mieszance.

Własnoręcznie przygotowane przez nas aromatyczne, domowe ciasto to doskonały sposób na okazanie miłości i przyjaźni naszym bliskim. Pieczenie nie jest trudne. Appetita pomoże Ci poznać wszystkie sekrety udanych wypieków.

Soda oczyszczona Appetita będzie zatem najlepszym dodatkiem do wszelakich smakołyków. Warto ją stosować, y nadać swoim potrawom niezwykłego smaku.

Amoniak (kwaśny węglan amonu) Appetita Domowe sekrety: gramatura: 30 g, cena: ok.90 gr

Soda oczyszczona Appetita Domowe sekrety: gramatura: 30 g, cena: ok.90 gr

Proszek do pieczenia Appetita Domowe sekrety: gramatura:15 gr, cena: ok. 40 gr

www.domowesekrety.pl

www.appetita.com.pl