Zewnętrzne działanie propolisu znane jest już od dawna. Działa on przede wszystkim na choroby skóry i błon śluzowych. Ponadto pomaga nie tylko w zakażeniach skóry, ale także przy odmrożeniach i chorobach popromiennych.
W codziennym życiu można stosować go w leczeniu chorób górnych dróg oddechowych, nawracających chorób zatok (szczególnie szczękowych). Warto także pamiętać, że leczy on ostre i przewlekłe zapalenie ozębnej, zapalenia dziąseł, parodontozę, suche zębodoły i inne dolegliwości stomatologiczne.
Propolis jest także ważny w innej gałęzi medycyny - mianowicie w ginekologii. Stosowany jest po operacjach oraz w przypadkach zapalenia pochwy.
Wspomaga on także naszą wątrobę - podawany jest w stanach zapalnych, gdyż ma działanie odtruwające i działa osłonowo. Chroni ją przed szkodliwym działaniem antybiotyków oraz innych leków. Ponadto stanowi barierę przed działaniem metali ciężkich (ołowiu, kadmu).
Stosuje się go także w leczeniu choroby popromiennej. Niweluje skutki działania promieniowania jonizującego, a także rentgenowskiego. To nie wszystko na co działa propolis.
Cenne działanie ma także w przypadku chorób układu pokarmowego. Leczy chorobę wrzodową żołądka, dwunastnicy, zapalenia żołądka, a także zmniejsza objawy cukrzycy insulinozależnej.
Lek ten ma szerokie zastosowanie i raczej nie obserwuje się skutków ubocznych wynikających z jego stosowania. Warto leczyć się naturalnymi specyfikami!
Polecamy: Produkty pszczele - era nowych leków?
Nina W.