Pokrzywa - wspaniały lek i odżywka

Powróćmy do tego co wypróbowane i sprawdzone od wieków. Mam tu na myśli pokrzywę, która służy człowiekowi od dawien dawna i skutecznie sprawdza się w leczeniu różnych chorób.

         
ocena: 5/5 głosów: 4
Pokrzywa - wspaniały lek i odżywka
fot. Fotolia

Pokrzywa znana jest od zarania dziejów. Używano jej jako leku wzmacniającego i gojącego rany oraz jako... warzywo. Zawiera witaminy z grupy A,B2, C,E,K oraz minerały, w tym: żelazo, wapń, mangan, magnez, fosfor, krzem i potas, ponadto kwasy organiczne - flawonoidy, karotenoidy, fitosterole, garbniki.

W liściach i korzeniach pokrzywy znajdują się substancje, które pobudzają organizm człowieka do wytwarzania interferonu oraz antygenów wirusowych, które chronią nasz organizm przed ich atakiem; chronią również przed wirusami rakotwórczymi.

Przetwory z liści i korzeni działają pobudzająco w wydzielaniu soków żołądkowych, zmniejszają stany zapalne przewodu pokarmowego, wspomagają pracę trzustki, zwiększą poziom hemoglobiny i czerwonych ciałek krwi.

Pokrzywa działa niczym lek oczyszczający krew. Wspomaga i leczy - zmęczenie wiosenne, poprawia przemianę materii, natomiast jeśli chodzi o nowotwory jest szczególnie skuteczna w przypadku raka sutka i węzłów chłonnych. Doskonała w przypadku anemii, która powstaje z braku żelaza i witaminy C.

W każdym leczeniu wskazane jest odpowiednie żywienie z bardzo dużą ilością warzyw i owoców, tłuszczów roślinnych, warzyw strączkowych, ryb. Należy przebywać dużo na świeżym powietrzu. Ograniczyć należy mięso wieprzowe, cukier, białe pieczywo, ciasta, które dostarczają dużą ilość pustych kalorii oraz zły cholesterol powodujący m.in. otyłość, cukrzycę, choroby serca, wylewy.

Mięso powinno być gotowane i spożywane z dużą ilością warzyw, surówek, które zawierają witaminę C, np. kapustę kiszoną sałatę zieloną , pietruszkę, marchew, buraczki czy szpinak z pokrzywą.

Liście pokrzywy można dodać do omletu, możemy przygotować sok z pokrzywy i miodu lub upiec ciasto z pokrzywy. Soki z pokrzywy są szczególnie polecane przy anemii i dla osób po chemioterapii.

Dowiedz się więcej: Właściwości pokrzywy i jej zastosowanie