Jak zrobić grany miód pitny?
Grzane miody możemy przygotować na jeden z dwóch sposobów. Albo przygotowując specjalną esencję przypraw i owoców, albo mieszając bezpośrednio gorący miód ze składnikami. Ja osobiście preferuje pierwsze rozwiązanie. Jest nieco bardziej czasochłonne, ale daje dużo lepsze rezultaty.
Czym przyprawić miód pitny?
Miody doskonale łączą się z przyprawami korzennymi, chmielem, niektórymi owocami, oraz bakaliami. Do esencji grzańca warto zastosować: imbir, goździki, kardamon, anyż, wanilię, gałkę muszkatołową. Składniki te należy dodawać w postaci niezmielonej, dzięki czemu łatwiej będzie nam odfiltrować naszą esencje.
Ziarnko do ziarnka – jak dużo przypraw odmierzyć?
Proporcje dobieramy w zależności od tego, jaki smak chcemy uzyskać. Wanilia i goździki nadają esenencji łagodny, słodki smak, imbir i kardamon ostrości, gałka goryczy i ziemisto-korzennego posmaku. Anyż, podobnie jak lukrecja ma słodawy posmak, ale przez wiele osób jest niezbyt tolerowany. Warto dodawać go jak najmniej.
Miody ziołowe i chmielone
Chmiel nada naszemu grzańcowi aromatyczności, ale też i Gorzyczki. Warto poszukać jak najbardziej aromatycznych odmian. Jeśli chcemy uzyskać zbliżony do Wermutu smak, do esencji dodajmy odrobinę arcydzięgla i piołunu. Ten pierwszy pozostawia na podniebieniu gorzko-słodki posmak pomarańczy, piołun z kolei nadaje bardzo głębokiej, ziołowej goryczy. Uwaga! Bardzo łatwo odmierzyć zbyt dużą ilość tego ziela.
Jak przygotować esencje do grzańca?
300 ml wódki lub spirytusu starczy na zaprawienie 5-7 butelek miodu pitnego. Wszystko zależy od tego, jak intensywny smak grzańca pragniemy uzyskać. Do słoika z alkoholem wrzucamy: średniej wielkości korę cynamonową, plaster świeżego imbiru wielkości paznokcia, 1/3 średniej laski wanilii, parę świeżo startych skrawków gałki muszkatowej, pół łyżeczki korzenia arcydzięgla lub piołunu i kilka goździków. Ilość składników w przypadku miodów słodkich będziemy musieli zwiększyć. Do miodów słabych możemy dodać większą porcje alkoholu z mniejszą ilością ziół, miody takie jak Dwójniak czy Półtorak wymagają mocniejszego doprawienia. Na 500ml miodu nie powinniśmy dodawać więcej niż 40ml wódki lub 15ml spirytusu. Esencje odstawiamy na minimum 1 tydzień, po czym filtrujemy ją używając gazy lub filtra do kawy.
Jak podawać grzany miód?
Miód mieszamy z esencją i podgrzewamy powoli. Grzańca wlewamy, następnie do kubków ceramicznych, lub specjalnych czarek do miodu. Na koniec dodajemy do niego plaster pomarańczy lub cytryny oraz kilka orzechów laskowych, włoskich czy pistacjowych.