Zbieranie i przechowywanie ziół, choć na pozór wydaje się takie proste, wcale takim nie jest. Nie wystarczy zerwać, związać i suszyć. Warto zdać sobie sprawę, że nie zawsze liście suszy się wraz z kwiatami, gdyż mogą mieć one zupełnie inne właściwości.
Zbierać zioła uczyła mnie moja mama, ją zaś babcia, więc kobiety w rodzinie przekazywały sobie te rady z pokolenia na pokolenie.
1. Zioła warto zbierać już od późnej wiosny. Należy do nich mniszek lekarski, czy też babka lancetowata (pomagają one głównie w chorobach układu pokarmowego). Zioła zbiera się poprzez lato, aż do pierwszych przymrozków. Warto robić to w środku dnia, gdy nie ma już rosy i rośliny nie są mokre, gdyż wtedy nie ciemnieją podczas suszenia.
2. Warto pamiętać, że zioła można przechowywać tylko przez rok. Po tym czasie tracą one właściwości lecznicze i nie nadają się do użycia, a wręcz mogą być szkodliwe.
3. Nie wolno zbierać ziół znajdujących się w pobliżu dróg, torów czy też kamieniołomów. Osadza się na nich pył i kurz. Nic nie pomoże mycie ziół - niszczy ono także ich właściwości.
4. Zioła warto suszyć najpierw rozsypując je na płótnie i przechowując w suchym pomieszczeniu. Gdy już wyschną można przełożyć je do słoiczków lub innych szczelnych opakowań, by nie chłonęły wody z powietrza.
Warto pamiętać, że najwięcej właściwości mają zioła świeże - zaraz po zerwaniu, więc warto po powrocie ze spaceru zaparzyć sobie naparu z rumianku, melisy czy tez mięty.
weronikaS
Nina W.
To chyba jedna z bardziej popularnych ziół, bo ja u siebie znajduję dokładnie to samo. Także piątka! Fajnie też zasuszyć sobie bazylię albo oregano, ale dotychczas zrobiłam to tylko raz...