Babcine sposoby

  • 1

Zastanawialiście się kiedyś nad tym jak babcia myła lodówki, kubki czy szklanki bez potrzebnych płynów i mieszanek? Jeśli tak, to ta porada jest dla was.

         
ocena: 5/5 głosów: 5
Babcine sposoby
fot. Fotolia

Chociaż są do jedzenia, z chęcią pomagają nam w naszych kuchniach. Mowa tu o cytrynie, occie, sodzie oczyszczonej i soli. Te 4 składniki, które używamy praktycznie na co dzień pomogą nam nie tylko w doprawianiu znakomitego dania, ale też w myciu naczyń i urządzeń. Po wymieszaniu (nie zawsze wszystkich) składników powstaną kombinacje, które można prawie identyczne kupić na sklepowych półkach.

SÓL- sól ma właściwości odkażające
CYTRYNA- usuwa kamień, wybiela
SODA OCZYSZCZONA- wybiela, działa oczyszczająco
OCET- usuwa kamień, dezynfekuje

Używając i znając kilka połączeń z powodzeniem możemy umyć blaty, czajnik czy lodówkę.

PIEKARNIK- dzięki połączeniu wcześniej wspomnianych substancji możemy oczyścić go z tłuszczu, spalenizny i resztek zaschniętego jedzenia. Wystarczy wymieszać 1/4 szklanki sody oczyszczonej i 1/2 szklanki soli. Dodać trochę wody, żeby roztwór przybrał postać pasty. Taką pastą należy wymyć piekarnik, a potem wymyć ciepłą wodą. Szybę piekarnika można posypać sodą oczyszczoną i przykryć mokrym ręcznikiem papierowym. Po ok. 5 minutach ściągamy ręcznik i przemywamy szybę.

SZKLANKI - 2 łyżki octu i 2 łyżki soli mieszamy ze sobą i takim roztworem przemywamy szklanki czy też kubki, w których powstał ciemny osad np. z herbaty.

KUCHENKA MIKROFALOWA- sok z cytryny wlewamy do szklanki z wodą. Taką miksturę wkładamy do mikrofalówki i ustawiamy na największą moc mikrofali. Po kilku minutach wyciągamy pojemnik z miksturą i przemywamy mikrofalę wilgotną szmatką.

CZAJNIK- największa zmora ich posiadaczy. Kamień powstały w czajniku należy usunąć za pomocą roztworu z pół szklanki octu i pół szklanki wody. Należy wlać wymieszane składniki do czajnika, zagotować i zostawić na noc. Następnie na drugi dzień należy porządnie opłukać czajnik.

Jak sami widzimy, brudu można pozbyć się tym, co w kuchni mamy na co dzień. Nie musimy biec po odkamieniacz do czajnika do sklepu, wystarczy tylko woda i ocet. Tak radziły sobie nasze babcie, a czy my teraz poradzilibyśmy sobie bez ulubionego detergentu?


http://polki.pl/dom-porady_artykul,10031995.htmlNaturalne sposoby na posprzątanie domu >>>