Bez jogurtu ani rusz

  • 3

Zobacz dlaczego powinniśmy jeść jogurt każdego dnia.

         
ocena: 5/5 głosów: 3
Bez jogurtu ani rusz

Dietetycy są zdania, że powinniśmy zjadać co najmniej szklankę jogurtu dziennie. Powodów ku temu jest naprawdę wiele.

 

Swą nazwę zawdzięcza Turkom – w ich języku „jagurt” znaczy kwaśne mleko. Ten fermentowany produkt wytwarzany jest z pasteryzowanego mleka, do którego dodaje się zakwas czystych kultur bakterii z grupy Streptococcus thermophilus oraz Lactobacillus bulgarikus. Uwielbiają go Bułgarzy, Grecy, Turcy, Francuzi, Egipcjanie...A my? Jadamy zdecydowanie za mało jogurtów.

 

Jest łatwostrawny i może go jeść każdy

Bakterie nadają jogurtowi kwaśny smak, ale też zmieniają laktozę (cukier mleczny) w łatwiej przyswajalny kwas mlekowy. Dzięki temu jogurty mogą jeść te osoby, które laktozy nie tolerują. Ze względu na ilość i rodzaj składników mineralnych jogurty działają na organizm alkalizująco. Znaczy to tyle, że jeśli zafundujemy sobie zakwasy np. po wycieczce w góry, szybciej postawią nas na nogi. Mogą je spożywać cukrzycy, bo indeks glikemiczny (IG) jogurtu nie przekracza 30. Polecane są też osobom, które się odchudzają, ponieważ należą do produktów niskokalorycznych. Stanowią cenne źródło bardzo dobrze przyswajalnego białka, wapnia, fosforu oraz witamin z grupy B. Składniki te. zwiększają naszą odporność i wzmacniają kości.

 

Jako lekkie danie lub dodatek

Jogurty mogą stanowić podstawę twojego posiłku lub bazę do przygotowania smacznego dania, m.in. koktajlu, farszu do naleśników, dań rybnych, zabielania zupy czy sosu. Te wzbogacane kawałkami owoców – mogą być najzdrowszymi deserami a nawet... lodami (wystarczy je zamrozić). Są też jogurty do picia – mimo innej formy, mają podobne właściwości zdrowotne.

 

Wapń działa korzystnie nie tylko na nasze kości!

Jogurt od lat zajmuje czołowe miejsce na liście superzdrowych produktów. Wyprzedza nawet mleko. I słusznie, bo ma wiele zalet. Przede wszystkim jest bogatym źródłem doskonale przyswajalnego wapnia – szklanka jogurtu naturalnego pokrywa połowę dziennego zapotrzebowania na ten pierwiastek u dziecka i 1/3 zapotrzebowania osoby dorosłej. Ten składnik mineralny wzmacnia kości i zęby, chroniąc przed krzywicą, próchnicą i osteoporozą. Nie bez znaczenia jest też to, że osoby regularnie spożywające jogurty są szczuplejsze. Jak się okazuje wapń wspomaga spalanie tłuszczu, a tym samym odchudzanie. O regularnym jedzeniu przynajmniej szklanki jogurtu dziennie powinien pamiętać właściwie każdy z nas, zwłaszcza osoby dbające o linię, kobiety w ciąży, karmiące piersią oraz te w okresie menopauzy, a także dzieci i seniorzy.

 

Żeby jogurt był smaczny, miał aksamitną konsystencję i nie kwaśniał trzeba go chronić. Przestrzegaj więc kilku zaleceń.

Obchodź się z nim ostrożnie i przechowuj w odpowiedniej pozycji. Powinien stać „na baczność”. Przewracanie może zmienić strukturę jogurtu i oddzielić od niego serwatkę. Nie świadczy to jednak o zepsuciu.

Przed spożyciem wstrząsa się tylko pitne jogurty. Trzymaj w odpowiedniej temperaturze, czyli od 2 do 6°C.
 

Zobacz przepisy na bazie jogurtu >>>

 

Tekst: Beata Prasałek/Poradnik Domowy