Bezalkoholowe drinki na karnawał

Karnawał bez alkoholu nie musi oznaczać kiepskiej zabawy. Zobacz, czym zastąpić klasyczne drinki, nie rezygnując z ulubionych smaków koktajli.

         
ocena: 4/5 głosów: 3
Bezalkoholowe drinki na karnawał
fot. Fotolia
Karnawał o chlebie i wodzie?

Są grupy osób, które z różnych powodów nie powinny pić alkoholu – młodzież, kobiety w ciąży, kierowcy. Nie znaczy to, że należy im odebrać możliwość dobrej zabawy przy szklaneczce wyśmienitego koktajlu. Drinki bez alkoholu (ang. mocktails) to gwarancja udanego wieczoru, którego nie musicie już spędzać o butelce wody mineralnej z cytryną.

Klasyczne kompozycje

Mock to z angielskiego kopia, imitacja, natomiast sufiks -tail pochodzi z wyrazu cocktail. Zamiennie stosuje się też nazwę virgin (dosł. dziewica) na odróżnienie tej grupy napoi od ich alkoholowych wersji – na przykład Mohito virgin. Większość koktajli bez alkoholu możemy przygotować na bazie klasycznych kompozycji takich jak Pina colada, Caipirinia, Margarita. Wystarczy, że zastąpimy składnik alkoholowy odpowiednim sokiem lub napojem gazowanym. W ten sposób możemy, na przykład, przyrządzić Mohito na bazie mięty, sprite’a i soku limonowego. Z tym samym popularnym napojem przygotujesz też Caipirinię czy Daiquiri.

Idealna kopia

Mocktaile możemy przygotować także z użyciem bezalkoholowych wersji popularnych alkoholi. Syrop Curacao dość dobrze zastąpi likier o tej samej nazwie, zamiast likieru Amaretto możemy posłużyć się syropem migdałowym, dobrym substytutem wina są wina bezalkoholowe. I nie mam tu na myśli kolorowych oranżad dla dzieci, ale prawdziwe, robione przez profesjonalnych winiarzy wina, które pozbawione zostały procentów. Z niektórych koktajli wystarczy wyrzucić alkoholowy składnik. W ten prosty sposób przygotujemy bezprocentową Tequile sunrise (Sweet sunrise), Pina Coladę czy krwawą marry.

Kompozycje własne

Koktajle bezalkoholowe mogą stanowić też zupełnie odrębne kompozycje smakowe. Mleko zagęszczone (40ml), mleko (100ml), syrop waniliowy (20ml) lub migdałowy, sok ananasowy (100ml). Uwaga! Należy pić szybko, inaczej drink się rozwarstwi. Jeśli wolisz drinki oparte o soki owocowe, koniecznie spróbuj soku bananowego z sokiem z czarnej porzeczki w proporcji 1:1 lub mieszanki grenadyny (10ml), soku jabłkowego (40ml) soku z cytryny i limonki (40ml) dopełnionej wodą sodową. Co ważne, większość kompozycji bezalkoholowych można wzbogacić odrobiną alkoholu i w ten sposób możemy przyrządzić dwie wersje tego samego drinka.

Przemysław Ziemichód