Birofilia - największy festiwal piwa w Polsce!

  • 2

Birofilia w Żywcu to największy festiwal złocistego trunku w naszym kraju - co roku w czerwcu do Żywca zjeżdżają piwowarzy z innych krajów.

         
ocena: 5/5 głosów: 1
Birofilia - największy festiwal piwa w Polsce!
Piwo - po nim głos jak dzwon i mięśnie jak stal


Mało kto wie, że właśnie w Żywcu urodzili się Tomasz Adamek, Monika Brodka, Sebastian Kawa, bracia Łukasz i Paweł Golcowie, Agata Wróbel czy Marcin Rozynek. Siła sportowców i głos wokalistów być może swoje źródło mają właśnie w żywieckim piwie? Istniejący tu od 1856 roku browar do dzisiaj zdobywa serca nie tylko rodzimych smakoszy.

Założony z inicjatywy księcia cieszyńskiego Albrechta Fryderyka Habsburga, po I wojnie światowej produkował piwo na potrzeby niemieckiego wojska, został znacjonalizowany a następnie przeszedł prywatyzację.


Żywiec w kraju niczym wino w Tokaju


W 2006 roku w piwnicach browaru uruchomiono Muzeum Browaru Żywiec. W 18 salach można zapoznać się z historią browaru od początków jego powstania aż do chwili obecnej. W piwnicach dzięki makietom i pokazom multimedialnym można prześledzić całą technologię produkcji.

Wędrówka po wszystkich salach muzealnych pozwoli także dowiedzieć się, jak w początkach powstania zakładu wyglądała okolica.

Dodatkową atrakcją jest degustacja piwa w specjalnie wydzielonej sali - niczym słynne degustacje win w piwnicach w Tokaju.


Piwa z całego świata na festiwalu!


Odbywająca się co roku w czerwcu impreza łączy się tym razem z obchodami 155. rocznicy powstania browaru w Żywcu, z tej właśnie okazji smakosze złocistego trunku będą mogli spróbować aż 155 gatunków piwa w Alei Piw Świata, między innymi tak egzotycznych piw jak:

  • Piwa Westvleteren Blond i Westvleteren 8, sprzedawane przez browar trapistów, piwa te są niemal niedostępne, zwykły klient może kupić maksymalnie skrzynkę.
  • Piwa z browaru De Molen – browar założony w starym holenderskim wiatraku, jedno z najbardziej cenionych piw w Europie.
  • Paradox Smoke Head - piwo ze szkockiego browaru Brew Dog warzone z udziałem wędzonego torfem słodu do whisky. 

Piwa domowe i kino letnie


Dla piwowarów, którzy sami warzą swoje piwa szykowany jest Konkurs Piw Domowych, podczas którego wyroby będą oceniane przez międzynarodowe jury.

Inne zapowiadane atrakcje obejmują konkurs browarów restauracyjnych, czyli browarów warzonych w małej skali – tylko na użytek gości danej restauracji a także wielki targ przedmiotów i akcesoriów piwnych, podczas których zaprezentuje się 3000 kolekcjonerów, w tym goście z całej Europy.

Na gości festiwalu czekają także inne niespodzianki – przegląd filmów o polskich browarach podczas kina letniego oraz występ zespołu Kult.


Jak, gdzie, kiedy??


Jak? - hucznie, biesiadnie i smacznie!!
Gdzie? - na terenie Browaru Żywiec i Piwiarni Żywieckiej, Żywiec ul. Browarna 88;
Kiedy? - 17 i 18 czerwca 2011.