W cyklu Bloger Tygodnia doceniamy kulinarnych blogerów - mniej i bardziej znanych. Jeżeli chcielibyście znaleźć się w rubryce piszcie na redakcyjną skrzynkę - redakcja.ludzie.gotujmy.pl. Czekamy też na sugestie kogo chcielibyście zobaczyć wśród Gwiazd w Kuchni.
Dzisiaj na nasze pytania odpowiada Sabina Jodłowska, autorka bloga, który możecie odwiedzić pod adresem www.fantazjesmaku.weebly.com.
Gotuję i bloguję bo...
W kuchni odpoczywam, relaksuję się. Kuchnia to miejsce w domu, które należy przede wszystkim do mnie. Zawsze lubiłam smacznie i dobrze zjeść. Jestem otwarta na nowości kulinarne, lubię w kuchni eksperymentować. Chętnie dzielę się swoimi przepisami. Sprawia mi dużo radości, jeśli to co wyczaruję do zjedzenia, smakuje również innym.
Najbardziej niedoceniony kuchenny gadżet
Nie wyobrażam sobie gotowania bez blendera. Używam go do przygotowania koktajli, zup kremów, miksuję pomidory, robię hummus.
Skąd czerpiesz kulinarne pomysły?
Mam mnóstwo książek kulinarnych, dietetycznych, o zdrowym odżywianiu, które inspirują mnie do gotowania rozmaitych potraw. Uczą jak łączyć ze sobą różne produkty, w jakiej kolejności je dodawać, jakich przypraw używać i do czego. Będąc na wakacjach, podróżując odwiedzam sklepy czy markety z tradycyjną, zdrową żywnością, poszukuję produktów nowych, nieznanych mi dotąd. Chętnie wybieram potrawy charakterystyczne dla danego regionu czy kraju, smakuję, obserwuję, a następnie ciekawe rozwiązania kulinarne przenoszę do mojej kuchni.
Określ w jednym zdaniu swój styl gotowania
Dania, które przygotowuję, są zdrowe, smaczne i łatwe w przygotowaniu, zawierają dużo warzyw, owoców, mało tłuszczu i białka zwierzęcego.
Wymień swoje największe kulinarne sukcesy i porażki
Mój największy sukces kulinarny to pizza, która według mnie i moich najbliższych jest smaczniejsza niż ta w najlepszej włoskiej pizzerii w moim rodzinnym mieście. Natomiast nie jestem mistrzynią w pieczeniu ciast. Mój pierwszy w życiu piernik okazał się totalną klapą, do niego dołączył nieudany sernik z brzoskwiniami i tak zraziłam się do wypieków. Generalnie rzadko piekę, sama bowiem nie przepadam za słodyczami i rozmaitymi słodkościami. Dwa razy do roku przygotowuję tort urodzinowy dla moich dzieci i od czasu do czasu biszkopt z owocami i to tyle. Muszę jednak przyznać, że biszkopt wychodzi mi doskonale.
Kulinarny idol
Gino D’Acampo – za jego wspaniałą włoską kuchnię, kreatywność, zniewalający uśmiech.
Czego nigdy nie weźmiesz do ust?
Kawioru i ostryg
Gdybym była potrawą byłabym...
Kokosowym puddingem z tapioki z jeżynami – z jednej strony słodki, ciepły, egzotyczny, a z drugiej strony kwaśny, z delikatną goryczką.
Co lubisz robić, jak już nie gotujesz?
Czytam książki o zdrowym odżywianiu, opracowuję diety odchudzające lub zdrowotne dla osób odwiedzających moją poradnię dietetyczną. Lubię spędzać czas z moimi dziećmi i spotykać się z przyjaciółmi.
Który ze swoich przepisów chcesz polecić tym, którzy pierwszy raz odwiedzają Twojego bloga?
Serdecznie polecam przepis na moją pizzę wegetariańską z tofu, rukolą i pieczarkami.
Pizza wegetariańska z tofu, rukolą i pieczarkami
Składniki na ciasto:
- trzy szklanki mąki (2 szklanki mąki pszennej białej i 1 szklanka mąki pszennej pełnoziarnistej)
- 5 dkg drożdży
- 1 szklanka wody
- 3 łyżki oliwy z oliwek
- 1 łyżeczka cukru
- oregano i szczypta soli; jeśli masz ochotę dodaj 1/3 łyżeczki kurkumy, a ciasto zabarwi się na żółtawy kolor
Sos na pizzę:
- 1 duży pomidor (220 g)
- przyprawy: oregano, bazylia, pieprz, cukier, sól, ząbek czosnku, papryka ostra, cynamon
Dodatki:
- ser żółty 200g
- ser mozzarella w wiórkach 100 g (specjalny do pizzy)
- 4 pieczarki średniej wielkości
- tofu tradycyjne wędzone (180 g)
- 1 cebula
- rukola
- zielona pietruszka
Przygotowanie:
Przygotuj sos do pizzy: pomidora polej wrzącą wodą, a po chwili zdejmij z niego skórkę, następnie pomidora miksujemy blenderem na jednolitą masę. Tak przygotowany przecier pomidorowy wlej do małego rondelka, podgrzej, dodaj przyprawy w następującej kolejności: oregano, bazylia, cukier, cynamon, ząbek czosnku, papryka ostra, pieprz, sól. Dodając kolejne przyprawy przecier mieszamy przez kilkanaście sekund, całość gotujemy jeszcze przez parę minut tak, aby sos się zagęścił. Następnie odstawiamy go do ostygnięcia.
Następnie przygotuj ciasto do pizzy: lekko podgrzej wodę (ale tak by nie była za gorąca), wlej do miseczki i rozpuść w niej drożdże, dodaj łyżeczkę cukru i łyżeczkę mąki. Wszystko wymieszaj i odstaw w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. W międzyczasie wsyp do miski mąkę, zrób ręką mały dołek, w który wlej oliwę z oliwek, dodaj szczyptę oregano i szczyptę soli. Jeśli masz ochotę dodaj 1/3 łyżeczki kurkumy, a ciasto zabarwi się na żółtawy kolor. Następnie wlej wyrośnięte drożdże i dokładnie wyrób ciasto na gładką, jednolitą masę, odchodzącą od palców. Tak przygotowane ciasto wyłóż do naczynia, przykryj ściereczką i pozostaw do wyrośnięcia. Ciasto powinno zwiększyć swą objętość trzykrotnie, Wyrośnięte ciasto podziel na dwie części i rozwałkuj na stolnicy posypując obficie mąką, Wysmaruj dwie blaszki oliwą z oliwek i połóż na każdą z nich rozwałkowane ciasto zostawiając na brzegu niewysoki kołnierzyk.
Przygotowany wcześniej sos podziel na dwie części i rozsmaruj na cieście, Następnie posyp startym na tarce żółtym serem (również po pół na każde ciasto). Następnie nakładamy dodatki: posiekane pieczarki, pokrojone w kosteczkę tofu, listki rukoli, pokrojoną drobno cebulkę, a na koniec posypuję serem mozzarella, Do rozgrzanego piekarnika (200°C) wstawiam pizzę i piekę przez około 15-17 minut. Po wyjęciu z piekarnika przyozdabiam dodatkowo listkami rukoli i posypuję pietruszką.
kuxon
zbysiowa
marietta