Brandy to, mówiąc najprościej, destylat wina winogronowego. Trunki te produkuje się na całym świecie, ale największa ich ilość pochodzi ( o dziwo!) z Hiszpanii. W złotym trójkącie Andaluzji wyznaczonym przez miasta Jerez de la Frontera, Sanlucar de Barrameda i El Puerto de Santa Maria powstają nie tylko najwspanialsze wzmacniane wina sherry, ale również wyśmienita brandy. Co ciekawe, sprzedaż brandy de Jerez dwukrotnie przewyższa sprzedaż sherry.
Dojrzewanie systemem solera
Brandy de Jerez powstaje z destylatów, które przechowywane są w dębowych beczkach w takim sam sposób jak sherry. Zresztą, beczki użyte do leżakowania brandy wcześniej wykorzystywane były do starzenia Sherry. Dębowe baryłki ułożone są rzędami, w charakterystyczny sposób, w formie piramidy. Im bliżej podłogi stoją beczki, tym starsze destylaty zawierają. Oznacza to, że beczka znajdująca się na samej górze przechowuje dopiero oddestylowaną brandy. Szef piwnicy najpierw ściąga wino z najstarszych beczek, następnie ubytek destylatu uzupełnia destylatem warstwy młodszych beczek, aż dojdzie do samej góry, wyczerpując zawartość pierwszej beczki. System ten podobnie, jak w przypadku Sherry nosi nazwę „solera”, co oznacza podłogę.
Ile dojrzewa brandy z Jerez?
Czas dojrzewania brandy w systemie solera jest zróżnicowany i zależy od jakości trunku, jaką pragnie osiągnąć producent. Trunek może być gotowy już po roku, ale przeważnie leżakuje dłużej. Ze względu na czas dojrzewania brandy z Jerez dzielimy na 3 grupy: Solera (dojrzewające minimum rok), Solera Reserva (dojrzewają 2 lata), Gran reserva (dojrzewające minimum 3 lata).
Tak smakuje hiszpańskie słońce!
Brandy z tej grupy charakteryzują się łagodnym, słodkawo-bakaliowym smakiem. Użyte do ich produkcji beczki po sherry sprawiają, że trunki te łączą w sobie aromaty migdałów, orzechów laskowych, rodzynek z, typowym dla dojrzewających w dębie destylatów, aromatem wanilii. Wszystko to sprawia, że brandy z Jerez to doskonała propozycja przede wszystkim dla kobiet, ale także wszystkich, którzy nie przepadają za pikantnymi, wytrawnymi alkoholami.
Jak i do czego podawać brandy de Jerez?
Jak każdą Brandy, także tą z Jerez, podajemy w pękatych kieliszkach („konikówkach”). Delikatne mieszanie kieliszkiem pozwoli nam powoli uwolnić aromaty tego wyjątkowego trunku. Najlepiej smakuje on, oczywiście sam. Może też stanowić dobry akompaniament dla deserów z bakaliami, ale także słodko-pikantnych dań opartych o miodowy sos, orzechy, rodzynki. Trunki tej grupy lubią, nie tylko towarzystwo jedzenia, ale również dobrych cygar.
Przemysław Ziemichód