Jak wybierać, podawać i degustować whisky?

  • 2

Zobacz, czym różnią się od siebie poszczególne whisky, jak je odróżniać i z czym podawać.

         
ocena: 4/5 głosów: 2
Jak wybierać, podawać i degustować whisky?


Whiskey czy whisky?

Zacznijmy od początku, czyli od nazewnictwa. Omawiany trunek zrobiony w Szkocji, Kanadzie i Japonii na etykiecie będzie nosił nazwę whisky. Dodatkowo, Szkoci, jako jedyni na świecie mają prawo do używania na swoich wyrobach nazwy Scotch Whisky. Ten sam napitek produkowany w Irlandii oraz USA będzie nazywany Whiskey. Ta semantyczna różnica wynika jedynie z tradycji i nie ma wpływu na smak czy jakość trunku. Inaczej, niż whisky czy whiskey będzie, natomiast smakował bourbon, czyli robiona z użyciem słodu kukurydzianego, amerykańska whisky. bourbon należy do osobnej grupy trunków. Dla uniknięcia zamieszania, w dalszej części tekstu posługiwać się będę jedynie słowem whisky, mając na myśli także whiskey.


Jak powstaje whisky?

By zrozumieć czym poszczególne rodzaje whisky różnią się od siebie, prześledzić musimy proces powstawania tego trunku. Whisky produkuje się z zakiełkowanych ziaren jęczmienia (słodu), wody oraz drożdży. Zacier słodowy poddaje się fermentacji, następnie destyluje. Powstały w ten sposób trunek jest krystalicznie przejrzysty, a jego zawartość alkoholu przekracza nawet 80%. Destylat rozlewa się do  dębowych beczek, gdzie spędza on nawet kilkanaście lat. Od jakości i rodzaju dębu zależy smak whisky. Końcowy produkt jest rozcieńczany tak, by otrzymać trunek 40 procentowy, może on być także mieszany z innymi destylatami.


Z jednego kraju, jednej destylarni, czy jednej beczki?

 Przeważająca większość produkowanej na świecie whisky (czy też whiskey) to trunki mieszane (blended). Oznacza to, że w naszej butelce znajduje się nawet kilkanaście różnych destylatów o różnym wieku i pochodzeniu. Wiek na etykiecie blended whisky (np. 4 years) dotyczy najmłodszego użytego do jej produkcji destylatu. 95 procent wszystkich produkowanych na świecie whisky należy właśnie do mieszkanek tego rodzaju. To grupa napitków, od których warto zacząć swoją przygodę z whisky. Drugą, znacznie mniej obszerniejszą kategorię stanowią whisky typu single malt. Muszą one pochodzić z jednej destylarni i zostać wyprodukowane z jednego rodzaju słodu jęczmiennego. Producent może, zachowując powyższe warunki, mieszać ze sobą destylaty w różnym wieku. Jeśli w naszej butelce znajduje się whisky single malt tylko z jednej beczki ma prawo ona nosić nazwę single cask. To bardzo droga i wyjątkowo rzadko spotykana odmiana. Zarówno single malt jak single cask to propozycje kierowane do koneserów.


Jak podawać whisky?

Whisky typu blended podajemy w tradycyjnych. pękatych szklankach typu old-fashion (whiskówki). Ten typ trunków ma wyrazisty, mocny, wręcz ostry i raczej niezbyt skomplikowany smak. Dlatego możemy podawać go na lodzie, z colą lub w drinkach. Zupełnie inaczej wygląda sprawa z trunkami single malt, które podajemy w specjalnych niskich kieliszkach w kształcie tulipana. Jedyny dozwolony dodatek do tego drinków niewielka ilość źródlanej wody.
 

Whisky i jedzenie

Whisky dobrze pasuje do dań z mięsa, szczególnie takich, do których użyto sosu na bazie tego właśnie alkoholu. Trunki typu blended możemy zatem podać do dań mięsnych, ryb i owoców morza. W Szkocji często łączy się ją z haggis (daniem z owczych podrobów, mąki owsianej i przypraw podanym w owczym żołądku) Single Malt lepiej pić przed posiłkiem, ale dobrze sprawdzi się ona w towarzystwie owoców morza (ostryg, krewet, homarów, krabów), o ile nie zalejemy jej morzem dobrze doprawionych sosów.
 

 Przemysław Ziemichód