Buraczane kuracje

  • 1

Czy wiecie, jak wiele właściwości zdrowotnych ma to warzywo o przepięknym kolorze? Przeczytajcie i jedzcie na zdrowie!

         
ocena: 5/5 głosów: 3
Buraczane kuracje
fot. Fotolia

Buraki czerwone są warzywem chętnie jadanym do rożnego rodzaju mięs. Takie połączenie – zwłaszcza  mięsa pieczonego - z buraczkami jest bardzo dobre dla naszego organizmu.

Od wielu wieków burak był znany i ceniony jako potrawa a w medycynie ludowej jako naturalne lekarstwo. Najnowsze badana wykazują, że związki lecznicze występujące w buraczkach wspomagają trawienie pokarmów ciężkostrawnych i korzystnie wpływają na pracę wątroby.

Burak posiada bardzo dużo mikroelementów, witamin i innych cennych związków ,dlatego pod różnymi postaciami powinien znajdować się w codziennej diecie osób chorujących na anemię, ludzi w podeszłym wieku, osłabionych oraz po przebytych różnych chorobach.

Stosowane kuracje warzywne z buraka pomagają przy wielu schorzeniach, między innymi w leczeniu nadciśnienia tętniczego, nadkwasocie żołądka, nadwadze, zaparciach, chorobach nerek, wątroby.

Sok buraczany bardzo dobrze wpływa na system nerwowy -liczne badania naukowców i lekarzy dowiodły przeciwnowotworowe właściwości. Profilaktyczne stosowanie soku z buraka wzmacnia organizm, wspomaga przed zapadaniem na różne infekcje oraz dolegliwości.

Niektórzy zielarze zalecają picie winka buraczanego. Winko sporządza się bardzo łatwo - buraczki należy umyć, obrać ze skórki i pokroić w cienkie plastry (zalecane są odmiany intensywnie czerwone), następnie zalać ciepłą przegotowaną wodą, dodać kilka ząbków czosnku , jedną kromkę razowego chleba, jedną małą łyżeczkę cukru i kminku.

Tak przyrządzony napój odstawiamy na około tydzień (podczas fermentacji usuwamy powstałą pleśń). Powstałe wino przelewamy do butelek, zamykamy i przechowujemy w chłodnym miejscu. Winko buraczane pijemy od jednej do dwóch szklanek dziennie.