Co oznacza typ mąki?

Zobacz jak uzyskuje się mąkę i co oznacza typ mąki?

         
ocena: 4/5 głosów: 2
Co oznacza typ mąki?
fot. Fotolia
Biała mąka ma najszersze zastosowanie, bo najłatwiej przygotować z niej kluski, ciasto czy bułki. Mąka jest podstawą ogromnej ilości potraw, w innych stanowi dodatek polepszający właściwości dań. I choć najpopularniejsza jest robiona z pszenicy, to czasami warto sięgnąć po mąkę  otrzymaną z innych zbóż.

Mąkę uzyskuje się przede wszystkim ze zmielonych ziaren zbóż, np. pszenicy, żyta, jęczmienia, kukurydzy czy gryki. W swoim składzie zawiera około 70 proc. skrobi, około 14,5 proc. substancji białkowych i około 2 proc. tłuszczu. Znajdują się w niej również składniki mineralne, które stanowią 1,5–3 proc. Główne białka mąki – gliadyna i glutenina - po wymieszaniu z wodą tworzą gluten, który sprawia, że ciasto po upieczeniu staje się elastyczne i ma porowatą strukturę. Ten białkowy składnik u niektórych osób wywołuje uczulenia, stąd konieczność wykluczenia z ich diety mąki pszennej (ale też owsianej, żytniej i jęczmiennej) i produktów z jej dodatkiem. Na szczęście do dyspozycji są też mąki bezglutenowe, np. kukurydziana, czy pozyskiwane z nasion roślin strączkowych albo ziemniaków.

Co oznacza typ mąki?
Typ mąki to liczba, która informuje o zawartych w niej związkach mineralnych. Jest on związany ze stopniem oczyszczenia ziarna i sposobem produkcji. Niższe liczby oznaczają mąkę jaśniejszą, bardziej oczyszczoną, wyższe - ciemniejszą. I tak np. typ 500 to mąka, która w jednym kilogramie ma 500 mg związków mineralnych.


Teksty: Renata Materlińska/Przyjacióka